Czy CB radio to przeżytek?

Czy CB radio to przeżytek?

Dawniej CB radio służyło do prowadzenia rozmów. W czasie upowszechnienia Internetu, komunikatorów oraz telefonii komórkowej nie mamy już potrzeby porozumiewania się za pomocą tego urządzenia. Chociaż zmieniła się grupa użytkowników CB radia, to jego popularność nie osłabła. Obecnie komunikator powszechnie wykorzystują kierowcy na całym świecie.

Na jakiej zasadzie działa CB radio?

Przede wszystkim urządzenie umożliwia komunikację głosową na jednym z wielu kanałów radiowych. Komunikator wykorzystuje pasmo o częstotliwości 26,960-27,400 MHz w zakresie C. Z kolei pasmo podzielone jest na 40 kanałów i na każdym z nich można prowadzić oddzielne rozmowy. CB radio umożliwia w jednym momencie tylko nadawanie lub odbieranie komunikatów. Z związku z tym uniemożliwia komunikację bezpośrednią jak telefon komórkowy.

Zalety CB radia

CB radio najlepiej sprawdza się w trasie. Ze względu na jego niską cenę i użyteczność stało się nieodłącznym wyposażeniem aut zawodowych kierowców. Użytkownicy drogi za jego pośrednictwem przekazują sobie cenne informacje o występujących utrudnieniach na drogach, zainstalowanych fotoradarach, czy policyjnych patrolach. CB radio pozwoli nam uniknąć mandatu, wybrać szybszą trasę czy zaoszczędzić cenny czas. Niewątpliwie dzięki CB radiu możemy komunikować się z dużą ilością osób i odbierać także od nich informacje.

Każdy może korzystać z CB radia

Użytkowanie komunikatora nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych licencji czy uprawnień. Do nadawania w paśmie C nie są one potrzebne. Chociaż istnieją na rynku urządzenia, które posiadają funkcje nadawania na dodatkowych pasmach. Korzystanie z nich będzie wymagać już dodatkowych uprawnień. Każde urządzenie CB zamontowane w samochodzie musi posiadać świadectwo homologacji. W razie kontroli policji należy je okazać.

W jakich celach nie wolno używać CB radia?

Bezsprzecznie zabronione jest posługiwanie się CB radiem w celach reklamowych. Również nie wolno używać urządzenia do rozpowszechniania informacji nie prawdziwych na temat osób czy instytucji. Zabronione jest także wykorzystywanie komunikatora w celach zarobkowych czy do nadawania własnych transmisji radiowych. Użytkownikom nie wolno też nikogo obrażać, czy podszywać się pod inne osoby. Nadawanie na kanale, gdy ktoś z niego korzysta również nie jest mile widziane.