Radiostacje mogą służyć do szpiegowania?

Radiostacje mogą służyć do szpiegowania?

Jak sądzisz, czy radiostacja może okazać się pomocna podczas szpiegowania? Od razu odpowiadając, wydaje się, że szpiegowanie jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak też przyznać, że mowa o temacie, w przypadku którego trudno o dowody.

Radiostacje numeryczne

Najkrócej mówiąc, tematem tekstu są radiostacje numeryczne (ale zacznijmy od początku). Radiostacje numeryczne to określenie radiostacji krótkofalowych o nieustalonym statusie i własności. Patrząc pod kątem nadawania, można mówić o zagadce – zazwyczaj nadaje się zestaw liczb, słów, liter czy wyrazów alfabetu fonetycznego.

Niektórzy mogą pomyśleć, że radiostacja numeryczna powinna znajdować się w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym. Jeżeli chcesz znaleźć tam taką radiostację, musisz zdać sobie sprawę z tego, że raczej nie ma, czego szukać. Radiostacje numeryczne najprawdopodobniej wykorzystywane są do kontaktu ze szpiegami.

Tego rodzaju radiostacje mają to do siebie, że pojawiają się nagle i nagle znikają (nie ulega wątpliwości, że tylko to wzbudza niemałe wątpliwości). Z drugiej strony są też radiostacje, które mają coś na kształt ramówki.

To jeszcze ciekawostka – można usłyszeć przypuszczenia, zgodnie z którymi radiostacje numeryczne mają związek z handlem narkotykami.

Propagacja sygnału

Warto na koniec nawiązać do propagacji sygnału. Wysoka częstotliwość i niska moc to szansa na osiągnięcie dalekiej odległości. Istotne jest też to, że konieczne są bardzo dobre warunki propagacji. Jak pewnie pamiętasz, znalezienie odpowiednich warunków propagacji to nie zawsze jest proste zadanie.