Jak działa CB-radio?

Jak działa CB-radio?

Nie ulega wątpliwości, że radio kojarzy się ze sporym zasięgiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie skojarzenie nie jest całkowicie zgodne z rzeczywistością.

Zresztą wystarczy zapoznać się z treścią tego tekstu.

Czym jest CB-radio?

CB-radio to pasmo radiowe i urządzenia łączności pracujące w zakresie 27 MHz (innymi słowy, chodzi o 11 metrów). Jeżeli myślisz, że mowa o krótkofalarstwie jesteś w błędzie. Odnosząc się do szczegółów, wystarczy powiedzieć, że w przypadku krótkofalarstwa konieczne jest posiadanie stosownej licencji.

Warto skupić się na przepisach panujących w Polsce (rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 roku). Musisz wiedzieć, że nadawanie w zakresie 26,960-27,410 MHz nie oznacza obowiązkowego uzyskania pozwolenia radiowego czy też posiadania świadectwa operatora.

Urządzenia techniczne – co możemy powiedzieć na temat tych urządzeń?

Do przeprowadzenia łączności wykorzystywane są radiotelefony przenośne, przewoźne i stacjonarne. Wypada do tego dodać rodzaje anten – anteny dzielą się na bazowe, balkonowe, samochodowe i stosowane przy radiotelefonach przenośnych.

Nie można też wykluczyć, że bardzo przydatny okaże się reflektometr – chodzi o monitorowanie prawidłowego zestrojenia anteny i dopasowanie impedancji do odbiornika. Jeżeli nie wiesz, czym jest reflektometr, wyjaśnienie – reflektometr to elektroniczny przyrząd pomiarowy, który służy przede wszystkim do pomiarów długości i tłumienności. Dokładnie mówiąc, tyczy się to przewodów miedzianych bądź włókien światłowodowych. Impedancja to z kolei wielkość oddająca zależność między natężeniem prądu i napięciem (w obwodach prądu przemiennego).

Warte odnotowania jest też to, że reflektory dzielą się na optyczne i przeznaczone do torów miedzianych.