W jaki sposób muzyka manipuluje Twoim mózgiem?
Muzyka wpływa na naszą podświadomość. Potrafi też oddziaływać na nasze emocje, czasami wprawiać w dobry nastrój, pobudzać, uspokajać, a kiedy indziej zasmucać lub budzić grozę. Jest przede wszystkim formą najdelikatniejszego przekazu sztuki. Niewątpliwie naukowcy udowodnili również, że muzyka może leczyć i rozwijać umysł.
Naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego na podstawie przeprowadzonych badań w latach 90 odkryli zjawisko o nazwie efekt Mozarta. Odkryto, że słuchanie przez 10 minut sonaty Mozarta prowadzi przez kilka minut do wzrostu logicznego i analitycznego myślenia. Chociaż teza ta nie potwierdziła się we wszystkich późniejszych badaniach, to stwierdzenie to podniosło rolę jaką odgrywa muzyka w życiu i wychowywaniu dzieci.
Wpływ muzyki na struktury w mózgu
Dalsze badania nad muzyką udowodniły, że kształtuje ona struktury w mózgu. Przede wszystkim widać to na przykładzie muzyków. Niektóre obszary ich mózgów są większe niż u osób, które na co dzień nie mają stałego kontaktu z muzyką. Zmiany widać np. w spoidłu wielkim, które łączy obie półkule mózgowe. Spoidło może wpływać właśnie na leprze przetwarzanie wrażeń słuchowych.
Niedawne badania naukowe dowodzą, że muzyka potrafi obniżać lub podwyższać częstotliwość uderzeń serca. Eksperymenty przeprowadzano na ochotnikach, którzy słuchali IX symfonii Beethovena, Bacha i Verdiego. Wyniki były zaskakujące. Przede wszystkim dowiodły, że niektóre fragmenty utworów odtwarzane głośniej pobudzały. Te odtwarzane coraz ciszej z kolei relaksowały i obniżały ciśnienie krwi.
Wpływ muzyki na nasze mózgi wykorzystują handlowcy
Sprzedawcy niewątpliwie wiedzą, które utwory sprawiają, że kupujemy więcej. Bezsprzecznie szybkie utwory sprawiają, że szybciej zapełniamy koszyk produktami sklepowymi. Z kolei spokojna muzyka w restauracji czy barze działa na nas odprężająco. W rezultacie przestajemy kontrolować wydatki i więcej pieniędzy wydajemy na jedzenie czy alkohol.
Na nasz mózg oddziałuje nawet śpiew ptaków. Ma on działanie pobudzające i stymuluje aktywność płatów czołowych. Pomagają nam wtedy efektywniej myśleć i trafnie podejmować decyzje.