Tok FM

Tok FM

Radio raczej kojarzy się z muzyką i co za tym idzie, wydaje się, że muzyka zawsze jest najważniejsza. Prawda jest jednak taka, że pozory czasem mylą i poniekąd na tym się skupimy. Dokładnie mówiąc, tematem tekstu jest radio Tok FM.

Ponadregionalna stacja

Tok FM to polska ponadregionalna stacja, która ma charakter informacyjno-publicystyczny. Do tego trzeba mieć na uwadze lewicowo-liberalny profil.

Otrzymanie koncesji miało miejsce w 1996 roku, natomiast rozpoczęcie nadawania 2 lata później. Dodatkowo na początku nie słyszeliśmy o Tok FM, tylko o Inforadiu. Można powiedzieć, że nazwa ta doskonale odzwierciedlała to, co działo się na początku – liczyły się przede wszystkim serwisy informacyjne oraz bloki krótkich wiadomości politycznych i gospodarczych.

Warto też zaznaczyć, że w momencie zmiany nazwy (czyli stosunkowo szybko, bo pod koniec 1998 roku), przyjęto profil informacyjno-dyskusyjny. W 2003 roku doszło do jeszcze jednej zmiany formuły programowej, ale to sobie zostawmy – jak wiesz, stacja ma charakter informacyjno-publicystyczny.

Nagroda od radia

Czy dane było Ci usłyszeć o nagrodzie przyznawanej przez Tok FM? Jeżeli o tej nagrodzie słyszysz po raz pierwszy, warto pamiętać, że jest to nagroda, która podkreśla wpływanie na rzeczywistość lub świadomość społeczną. Chodzi o dzieła, wypowiedzi czy też odważne, niekonwencjonalne i niezwykłe działania. Nagrodę może otrzymać osoba, jak i instytucja czy organizacja.

Nagroda przyznawana jest od 2011 roku. Na liście laureatów znajdziemy m.in. Danutę Wałęsę, Roberta Biedronia czy obrońców Puszczy Białowieskiej. Od 2013 roku nagroda nosi imię Anny Laszuk (Anna Laszuk to zmarła dziennikarka radia). Z kolei w 2019 roku przyznano nagrodę specjalną z okazji 20-lecia stacji – nagroda ta została przyznana Jerzemu Owsiakowi.