Radio cyfrowe

Radio cyfrowe

Radio to temat, który wydawać by się mogło, nie powinien nikogo zaskakiwać. Można jednak przypuszczać, że prawda przedstawia się trochę inaczej.

Zresztą ten tekst będzie poniekąd przykładem – czy wiesz, czym charakteryzuje się radio cyfrowe? Jeżeli nie wiesz, zaraz wszystkiego się dowiesz.

O czym mowa?

Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od początku, czyli od definicji. Radio cyfrowe to określenie, które dotyczy technologii pozwalającej przenosić dźwięk sygnałem cyfrowym za pomocą modulacji. Patrząc pod kątem odbierania sygnału, dobra wiadomość – radia cyfrowe można odbierać m.in. przez kablowe, satelitarne i naziemne transmisje telewizyjne DVB.

Cyfryzacja nie jest konieczna

Warto jeszcze podkreślić, że sytuacja jest inna niż przy cyfryzacji telewizji. Inna, bo Unia Europejska nie nakazała uruchomienia radia cyfrowego bądź wyłączenia sygnału analogowego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce promować cyfryzację radia. Z drugiej strony taki plan nie wszystkim się podoba, konkretnie chodzi o niektórych komercyjnych nadawców.

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że postawa niektórych nadawców jest czymś zrozumiałym (możliwy wzrost popularności nowej technologii).

Jakie atuty ma radio cyfrowe?

Atutem radia cyfrowego jest choćby odbiór krystalicznie czystego dźwięku. Co więcej, słuchacze mogą liczyć na więcej materiałów – nadawca może przesyłać bardziej rozbudowane komunikaty (komunikat może zawierać m.in. obraz i stronę internetową).

Jakby tego było mało, radio cyfrowe to szansa na większą liczbę programów przy niższym koszcie.

Są też wady

Trzeba również pamiętać o tym, że radio cyfrowe to zalety, ale i wady. Jedną z wad jest konstrukcja, radio cyfrowe to urządzenie bardziej złożone od radia analogowego (fakt ten jest równoznaczny z wyższą ceną i większym zużyciem energii). Ponadto radia cyfrowego nie znajdziemy w starym samochodzie, natomiast przy nowych jest loteria – radia cyfrowe nie zawsze zaliczają się do standardowego wyposażenia.