Konfrontacja z atopowym zapaleniem skóry (AZS) u dzieci: perspektywa dietetyki i psychologii

Konfrontacja z atopowym zapaleniem skóry (AZS) u dzieci: perspektywa dietetyki i psychologii

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nękające coraz więcej osób, zwłaszcza w obszarach miejskich, jest poważnym problemem w Polsce. Choroba dotyka do 10-12 procent populacji, a aż 20-25 procent maluchów musi się z nią zmagać. Wpływ AZS na codzienne życie jest niepodważalny – przesuszona, swędząca skóra pokryta zmianami wpływa negatywnie na jakość życia cierpiących. Mimo że choroba ta jest kłopotliwa i wymagająca, możliwe jest prowadzenie normalnego trybu życia.

W połowie listopada tego roku odbyło się trzecie i ostatnie spotkanie w ramach projektu „Halo! ATOPIA – Lepsze życie z atopowym zapaleniem skóry”. Do tej pory spotkania koncentrowały się na AZS z punktu widzenia immunologii, pediatrii, dermatologii i alergologii. Ostatnia konferencja jednak, poświęcona była spojrzeniu psychologów i dietetyków na problem atopii.

Główną prelegentką była prof. nadzw. dr hab. Anna Zalewska-Janowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, założycielka i kierowniczka pierwszego na świecie Zakładu Psychodermatologii. Wykład, pełen humoru, poruszał temat związku skóry z układem nerwowym oraz trudności komunikacyjnych pomiędzy lekarzem a pacjentem, które mogą być powodem niewłaściwego przebiegu terapii. Profesor Zalewska-Janowska wyrażała dumę z faktu, że jej Zakład Psychodermatologii traktuje pacjentów jak jednostki unikalne, a nie kolejne „przypadki”, podkreślając zarazem istotność stresu w życiu człowieka i potrzebę jego efektywnego zarządzania.