Wegetariańskie menu w polskich placówkach oświatowych – zielone światło od Instytutu Żywności i Żywienia

Wegetariańskie menu w polskich placówkach oświatowych – zielone światło od Instytutu Żywności i Żywienia

W świetle najnowszych wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia, można przypuszczać, że wegetariańskie dania mogą wkroczyć do szkolnych stołówek. To możliwe, że dzieci w przedszkolach i szkołach będą mogły cieszyć się sojowym kotletem zamiast tradycyjnego schabowego. Wszystko dlatego, że Instytut uznał dietę wegetariańską za zdrową i odpowiednią dla dzieci.

Decyzja została podjęta po analizie Petycji Wegemaluch, którą zatwierdziły kluczowe instytucje państwowe, takie jak Ministerstwo Zdrowia i wspomniany wcześniej Instytut Żywności i Żywienia. Doszli oni do wniosku, że dieta wegetariańska jest odpowiednia i korzystna dla dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Rodzice mają więc pełne prawo decydować o diecie swoich pociech w publicznych placówkach.

Kwestia ta została dodatkowo podkreślona przez Ministerstwo Zdrowia w swoim oświadczeniu. Zaznaczono w nim, że żłobki i przedszkola nie mają prawa wymagać od rodziców zaświadczeń lekarskich, które potwierdzałyby zasadność diety wegetariańskiej dla ich dzieci. Organizacje kontrolujące, takie jak Państwowa Inspekcja Sanitarna, nie są również uprawnione do decydowania o stosowaniu diet bezmięsnych w instytucjach zajmujących się żywieniem zbiorowym, takich jak szkoły czy przedszkola.

Ministerstwo Zdrowia powołało się na badania przeprowadzone przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Wynika z nich, że dzieci korzystające z diety wegetariańskiej rozwijają się prawidłowo i harmonijnie. Mimo, że zazwyczaj są szczuplejsze od swoich rówieśników, to ich rozwój intelektualny często przewyższa normę.

Jednakże, Instytut Żywności i Żywienia podkreśla, że dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zbilansowana. Konieczne jest także uzupełnianie niedoborów witaminy B12 i regularne oceny rozwoju oraz wzrostu dziecka.

To spora zmiana w porównaniu do „Rekomendacji dla realizatorów żywienia z zakresu prawidłowego żywienia dzieci w przedszkolach” z 2011 roku. Wówczas napisano, że dieta wykluczająca wszelkie produkty odzwierzęce (dieta wegańska) nie jest zalecana dla dzieci, ze względu na potencjalne niedobory składników odżywczych. Dodatkowo, dyrektorzy publicznych placówek oświatowych wymagali od rodziców zaświadczeń lekarskich potwierdzających, że dziecko jest na diecie bezmięsnej.