Najlepsze ćwiczenia dla przyszłych mam – porady Bonnie Berk w książce „Aktywna mama”

Najlepsze ćwiczenia dla przyszłych mam – porady Bonnie Berk w książce „Aktywna mama”

Zastanawiasz się, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najodpowiedniejszy i najbezpieczniejszy podczas ciąży? Z pomocą przychodzi amerykańska autorka, Bonnie Berk, która w swojej książce „Aktywna mama”, dostępnej również w polskiej wersji językowej, zaproponowała szereg łatwych do wykonania ćwiczeń, które można z powodzeniem praktykować w domowych warunkach.

Chociaż jeszcze dwadzieścia pięć lat temu, większość lekarzy była przekonana, że kobieta, która przed ciążą nie prowadziła aktywnego trybu życia, nie powinna go rozpoczynać po zajściu w stan błogosławiony, dzisiaj ta teoria jest już zupełnie przestarzała. W rzeczywistości nowoczesne badania dowodzą, że unikanie aktywności fizycznej podczas ciąży jest bardziej ryzykowne niż regularne ćwiczenia. Berk w swoim poradniku nie tylko prezentuje bogaty zestaw ćwiczeń dla przyszłych mam, ale także udziela cennych wskazówek dotyczących odpowiedniej diety oraz dbania o zdrowie psychiczne.

„Aktywna mama” to kompendium wiedzy, które zawiera nie tylko informacje na temat zdrowego żywienia i ćwiczeń oddechowych, ale również specjalistyczne ćwiczenia rozciągające oraz porady dotyczące dbania o siebie podczas wykonywania codziennych obowiązków. W książce duże znaczenie przywiązuje się także do aktywności fizycznej kobiet po urodzeniu dziecka. Mimo że dla wielu mam powrót do ćwiczeń jest trudny, jest on niezbędny w profilaktyce depresji poporodowej. Książka radzi, by młode mamy stopniowo wracały do aktywności fizycznej, jednocześnie dostosowując się do nowej roli. Dla tych matek, które po porodzie pragną zrzucić kilka kilogramów, Berk proponuje również zbilansowany plan żywieniowy, idealny dla karmiących piersią.