Zastosuj prostą i przyjazną dla środowiska metodę na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Zastosuj prostą i przyjazną dla środowiska metodę na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Jeśli twój ogród jest często nawiedzany przez ślimaki, powinieneś wiedzieć, że te szkodniki mogą poważnie uszkodzić twoje rośliny. Mogą one zjadać młode liście, kwiaty, a także owoce i warzywa. Szczególnie zagrożone są delikatne sadzonki i młode liście, które mogą zostać zniszczone w ciągu jednej nocy. Ślimaki potrafią również perforować liście, co z kolei prowadzi do znacznego osłabienia roślin, wpływając na ich wzrost i ogólne zdrowie.

Niestety, to nie koniec szkód, jakie mogą wyrządzić ślimaki. Zanieczyszczają one rośliny swoim śluzem, co może sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Zdarza się im również uszkadzać pąki kwiatowe, co uniemożliwia kwitnienie. Ślimaki potrafią także przyczyniać się do zmniejszenia plonów warzywnych (np. sałaty, kapusty, truskawek czy pomidorów) i uszkadzać bulwy oraz korzenie. Ale jak sprawić, by ślimaki omijały nasze uprawy? Na szczęście istnieje proste rozwiązanie.

Co skutecznie odstrasza ślimaki?

Ślimaki są najbardziej aktywne w ciemnościach i po opadach deszczu, kiedy powietrze jest wilgotne. Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na walkę z nimi jest utworzenie bariery, która ograniczy im dostęp do naszych roślin. Najlepsze w tym jest to, że nie musimy używać żadnych środków chemicznych czy specjalistycznych preparatów.

Stworzenie skutecznej bariery dla ślimaków jest naprawdę proste. Wystarczy pokruszyć zwykłą szkolną kredę i rozsypać ją wokół roślin. Kreda tworzy barierę, której ślimaki nie są w stanie sforsować. Dodatkowo działa także odstraszająco na mrówki.

Inne domowe sposoby na odstraszenie ślimaków

Jeśli nie mamy możliwości użycia kredy, istnieją inne równie skuteczne metody. Ślimaki nieprzychylnie reagują na pokruszone skorupki po jajkach, fusy z kawy oraz popiół drzewny. Unikają poruszania się po szorstkich powierzchniach, dlatego otoczenie roślin piaskiem, żwirem lub ostrym piaskiem może okazać się skuteczne. Ślimaki wykazują również niechęć do zapachu cynamonu. Możemy go dodać do zmielonej kredy, aby nasza bariera była jeszcze bardziej efektywna.