Związek Producentów Audio-Video

Związek Producentów Audio-Video

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem radia internetowego, musisz pamiętać o podpisaniu różnych umów. Konieczne jest choćby uregulowanie działalności ze Związkiem Producentów Audio-Video (ZPAV). Czy wiesz, jak możemy określić działalność tej organizacji?

Związek Producentów Audio-Video

Zacznijmy od tego, że mowa o polskim stowarzyszeniu producentów fonogramów i wideogramów. Warto od razu zaznaczyć, że ZPAV już niedługo będzie obchodzić 30-lecie istnienia, początek funkcjonowania działalności miał miejsce w 1991 roku.

Związek Producentów Audio-Video powstał z inicjatywy muzyków, producentów muzycznych i dziennikarzy. Nie ma co ukrywać, że wsparcie dziennikarzy to coś, co może zaskakiwać (niemniej jednak teraz liczą się inne sprawy). Główne cele to reprezentowanie producentów, jak i działania mające na celu zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego.

Ponadto trzeba podkreślić, że ZPAV to Grupa Krajowa Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI). Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego to organizacja non-profit, która odpowiada za zrzeszanie i reprezentowanie światowego przemysłu muzycznego. Do tego można jeszcze dodać przyznawanie certyfikatów sprzedaży (certyfikaty sprzedaży to nic innego jak złote, platynowe i diamentowe płyty).

Dla osób chcących być na czasie

Nie ulega wątpliwości, że część z nas lubi być na czasie. Jeżeli interesuje Cię sprzedaż detaliczna albumów, ZPAV może Ci pomóc. Od niemal 20 lat prowadzona jest cotygodniowa oficjalna lista sprzedaży (OLiS). Lista powstaje na podstawie danych sprzedaży, ale nie bierze się pod uwagę wszystkich sklepów (liczą się sklepy, które biorą udział w projekcie). Każda lista powstaje na podstawie danych z tygodnia poprzedzającego kolejne wydanie OLiS.