Zmarł Tomasz Knapik. Jego głos kochała cała Polska

Zmarł Tomasz Knapik. Jego głos kochała cała Polska

6 września zmarł jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich głosów. Był polskim lektorem filmowym, telewizyjnym i radiowym. Tomasz Knapik nigdy więcej nie przeczyta nam już żadnego tekstu.

Był jednym z głównych lektorów w Polsce

Tomasz Knapik z wykształcenia był doktorem inżynierem nauk elektrotechnicznych. Wykładał przedmioty techniczne na Wydziale Transportu Politechniki w Warszawie. Jeszcze w czasach studenckich rozpoczął swoją przygodę z czytaniem. Był wówczas lektorem w Rozgłośni Harcerskiej.

Pracował zarówno w radiu jak i telewizji

Karierę lektora zaczynał przede wszystkim w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu. Później czytał też teksty filmowe dla Polsatu, Tele 5 i TVN Turbo. Również na stałe współpracował z najbardziej znanymi dystrybutorami filmowymi. Głosu udzielił postacią z takich produkcji jak: Doktor Żywago, Dwunastu gniewnych ludzi, Gwiezdne wojny, Pamięć absolutna, Szczęk i Nagi instynkt. Podkładał swój głos także w znanych serialach telewizyjnych, między innymi w Nikicie, Świecie według Bundych i w Strażniku z Teksasu.

Tomasz Knapik był także wieloletnim lektorem polskiej Kroniki Filmowej.

Jego głos nadal będą słyszeć Warszawiacy

Od 2008 roku zapowiadał komunikaty na Warszawskich przystankach. Zarząd Transportu Miejskiego w stolicy to właśnie jego wybrał do nagrania komunikatów głosowych dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Dopóki nie powstaną nowe przystanki Tomasz Knapik niewątpliwie będzie dalej towarzyszył ludziom w podróży po Warszawie.