Radio Szczecin chce uruchomić stację w Niemczech

Radio Szczecin chce uruchomić stację w Niemczech

Najbliższe posiedzenie Rady Mediów Narodowych już 18 stycznia. Podczas posiedzenia poruszone zostaną różne sprawy i co warte odnotowania, jedną z nich jest wniosek dotyczący Radia Szczecin.

Jakie plany?

Pewnie niektórzy zastanawiają się teraz nad tym, czego dotyczy wniosek. W dużym skrócie – chodzi o chęć rozszerzenia działalności.

Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o zmianę, dzięki której będzie można mówić o spółce działającej również poza Polską. Warte podkreślenia jest też to, że ta zmiana wiąże się z myśleniem o Niemczech. Można nawet powiedzieć, że celem jest Radio YAXA. Radio YAXA ma kierować się do berlińczyków i osób mieszkających niedaleko Szczecina.

Zasięg radia cyfrowego DAB+ szacuje się na mniej więcej 120 tys. odbiorców. Fakt ten można określić sposobnością do intensyfikacji realizacji misji publicznej. Ważne jest też to, że możemy również mówić o obszarze tranzytowym (chodzi o część Polaków żyjących na terenie wschodnich Niemiec). Warte zaznaczenia jest także to, że fakt ten posłużył jako uzasadnienie wniosku.

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z innych stron – wiemy, że ewentualne nadajniki miałyby znaleźć się na terenie Niemiec (Berlin i trasa z Berlina do Szczecina). Wiadomo też, że w grę wchodzi częściowe działanie na terenie Polski – w takiej sytuacji anteny musiałyby zostać skierowane w kierunku zachodnim. Nie ma też co ukrywać, że mowa o rozwiązaniu korzystnym finansowo.

Warto też wiedzieć, że funkcja informowania nie jest jedynym celem. Krótko mówiąc, liczy się także wymiar edukacyjny. Do tego większość programów powstałoby w Polsce, ale reporterzy byliby po niemieckiej stronie.

Informacje związane ze Szczecinem znajdziesz też tutaj.