Wyłączenie naziemnego radia i telewizji

Wyłączenie naziemnego radia i telewizji

Co powiesz na wyłączenie naziemnego radia i telewizji? Takie pytanie może brzmieć dziwnie, ale to nie tak, że mowa o czymś abstrakcyjnym. Krótko mówiąc, chodzi o plany, jakie ma RTBF.

Jak mam to rozumieć?

RTBF to nadawca publiczny z francuskojęzycznej części Belgii. Zakończenie nadawania naziemnych kanałów radiowych i telewizyjnych ma nastąpić w 2027 roku. Plan najprawdopodobniej zaskakuje wielu, ale kiedy człowiek skupi się na detalach, punkt widzenia może się zmienić – chodzi o rozwój serwisów streamingowych. Warte odnotowania jest też to, że plan emisji został przyjęty przez Radę Dyrektorów RTBF. Dobrze też odpowiedzieć sobie na pytanie, co się stanie z pasmem wykorzystywanym przez programy radiowe i telewizje? Pewnie szczegóły są dla wielu osób niezrozumiałe, ale mimo to warto wiedzieć, że pasmo ma trafić do operatorów telefonii komórkowej. Nie można też zapomnieć o wspomnianym rozwoju serwisów streamingowych (koniec jednego oznacza początek drugiego). W dużym skrócie – kanały telewizyjne i radiowe mają być dostępne właśnie dzięki streamingowi. Nie ma też co ukrywać, że sytuacja niesie za sobą określone trudności – wystarczy wziąć pod uwagę choćby konieczność budowy wielu nowych nadajników.

Nie na zawsze

Trzeba też otwarcie powiedzieć, że to potwierdzenie tego, iż nic nie jest na zawsze. Zmieniają się trendy i co za tym idzie, nie pozostaje nic innego jak możliwie szybko się dostosować. Zresztą wystarczy przypomnieć sobie to, co działo się kilkanaście lat temu – czy przyszłość można przewidzieć?

Odpowiedzi mogą być oczywiście różne, ale chyba wszyscy powinni zgodzić się, z tym że nie jest łatwo.