Potrzeba nowych telewizorów? Zmiana standardu nadawania może pozbawić telewizji setki tysięcy Polaków

Potrzeba nowych telewizorów? Zmiana standardu nadawania może pozbawić telewizji setki tysięcy Polaków

Przed nadejściem świąt Bożego Narodzenia nastąpi istotna zmiana standardu nadawania telewizji, która zmusi wielu Polaków do zakupu nowych odbiorników. Szacuje się, że prawie 300 tysięcy obywateli naszego kraju może utracić dostęp do stacji Telewizji Polskiej. Zmiana ta jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się wiosną 2022 roku. W związku z tym wyjaśniamy, jakie skutki będzie miało przejście na wyższy standard nadawania i czy konieczne będzie zastąpienie starych telewizorów nowymi modelami.

Za niedługo dojdzie do istotnej zmiany w standardzie nadawania w trzecim multipleksie (MUX-3). Jest to miejsce, gdzie emitowane są kanały Telewizji Polskiej. W rezultacie te prawie 300 tysięcy Polaków mogą stracić dostęp do programów TVP. Zamiast nich na ekranach ich telewizorów pojawi się komunikat „brak sygnału”.

Z dniem 1 stycznia 2024 r. kanały takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia mają być nadawane w lepszej jakości. Tymczasem stacje takie jak Nowa TV, Telewizja WP, Zoom TV, Metro oraz kanały z nielicznych multipleksów lokalnych nadal będą emitowane w starym standardzie.

Proces przechodzenia kolejnych kanałów na wyższy standard (na DVB-T2/HEVC) rozpoczął się na początku 2022 r. W przypadku mediów publicznych operację tę przerwano pod pretekstem inwazji Rosji na Ukrainę, choć nieoficjalnie mówiono o innych powodach – zbliżających się wyborach parlamentarnych. Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz podjął ostateczną decyzję o przełączeniu MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) na DVB-T2/HEVC. Przełączanie sygnału ma nastąpić dwuetapowo: najpierw 14 i 15 grudnia dotyczyć będzie Polski Zachodniej, a następnie 18 i 19 grudnia – Polski Wschodniej.