Miejscem kolejnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich będą Alpy Francuskie po prawie 40 latach

Miejscem kolejnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich będą Alpy Francuskie po prawie 40 latach

Właśnie dowiedzieliśmy się, gdzie odbędą się następne Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił, że jedynym kandydatem zaaprobowanym do przygotowania zawodów w 2030 roku są Alpy Francuskie. W najbliższym czteroletnim cyklu to właśnie one będą gościć najważniejsze sportowe wydarzenie. Informacje na temat lokalizacji kolejnej edycji ZIO, planowanej na cztery lata później, również zostały podane.

Podczas środowej sesji Komitetu Wykonawczego MKOl w Paryżu, ustalono, że Francja przekształciła się z „strony zainteresowanej” w „oczekiwanego gospodarza”. Zainicjowała też „ukierunkowany dialog” z MKOl, który oficjalnie wytypuje organizatora imprezy w nadchodzącym roku. Paryż będzie gościnnym miastem letnich igrzysk olimpijskich już za osiem miesięcy.

Nie tylko Francja ubiegała się o przywilej organizacji zimowych igrzysk w 2030 roku. Starania podejmowały także takie kraje jak Szwajcaria i Szwecja. Sapporo wycofało się jednak niedawno z rywalizacji o organizację tych zawodów. Z kolei Hiszpania i Kanada postanowiły się wycofać z wyścigu w ubiegłym roku.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie powrócą do Francji po prawie 40-letniej przerwie. Francuzi obiecują, że nie będą realizować dużych inwestycji. Planują, że igrzyska odbędą się w 95 procentach na już istniejących arenach sportowych, rozciągających się od Le Grand-Bornand do Nicei. Przewidywany budżet imprezy wynosi 1,5 miliarda euro.