Kolekcja unikalnych grafik Jimiego Hendrixa – ikony rocka, wystawiona na sprzedaż

Kolekcja unikalnych grafik Jimiego Hendrixa – ikony rocka, wystawiona na sprzedaż

Antykwariat Moments in Time zaprezentował do sprzedaży dziesięć wyjątkowych, nasyconych kolorami prac Jimiego Hendrixa, legendarnego gitarzysty rockowego. Wykonane za pomocą flamastrów szkice datowane są na lata 60. XX wieku. Za te unikalne obiekty sztuki zainteresowani kolekcjonerzy będą musieli zapłacić 195 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu stanowi kwotę około 809 tysięcy złotych.

Początkowo wyjątkowe rysunki utalentowanego muzyka były częścią zbiorów Boba i Kathy Levine’ów – bliskich przyjaciół i współpracowników gwiazdora. To właśnie oni po śmierci artysty stanęli na czele ochrony jego prywatnego majątku. Ich pierwszym krokiem było wymiana zamków w drzwiach do domu i biura Jimiego, aby uniemożliwić niepowołanym osobom dostęp do jego efektów osobistych, informuje serwis TMZ.

Część dorobku Hendrixa przekazali rodzinie zmarłego artysty, ale pewne pamiątki zachowali dla siebie. W tym zbiorze znalazła się prezentowana teraz do sprzedaży kolekcja rysunków. Przez lata, prace kilkakrotnie zmieniały właścicieli, ostatnio miało to miejsce w 2008 roku.

Jimmi Hendrix opuścił nas zbyt wcześnie – zmarł na skutek uduszenia wywołanego zakrztuszeniem się własnymi wymiotami, co było wynikiem spożycia nadmiernej ilości środków nasennych i alkoholu. Tragiczny koniec miał miejsce 18 września 1970 roku w Londynie. Hendrix miał wtedy zaledwie 27 lat. Pomimo krótkiego życia, zapisał się jako jedna z największych gwiazd rocka swojego czasu, a galeria Rock and Roll Hall of Fame określiła go jako „najwybitniejszego instrumentalistę w historii muzyki rockowej”.

Jak zdradziła Monika Dannemann – ostatnia partnerka artysty, Jimi był również zapalonym malarzem. Wspólnie rozmawiali o tym pasjonującym hobby na krótko przed tragiczną śmiercią muzyka.