Jak przygotować pierwsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa – porady dla rodziców

Jak przygotować pierwsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa – porady dla rodziców

Kiedy myśli o powiększeniu rodziny zaczynają kiełkować w głowach rodziców, często towarzyszy temu obawa o reakcję pierworodnego. Zazdrość, poczucie opuszczenia i zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu mogą budzić niepokój u rodziców, zaniepokojonych o reakcje swojego dziecka na nową sytuację. Pierworodne dziecko, które do tej pory było jedynakiem, będzie musiało podzielić uwagę rodziców z nowo przybyłym członkiem rodziny. Ta zmiana może wywoływać różne reakcje – od smutku, przez złość, aż do cofania się do wcześniejszych etapów rozwoju. Jak sobie z tym radzić? Kluczowe jest właściwe podejście i kontrolowane reakcje ze strony rodziców, które mogą pomóc stworzyć zdrowe i pełne akceptacji relacje między rodzeństwem.

Dobrze jest zastanowić się nad tym, co faktycznie zmienia pojawienie się drugiego dziecka w rodzinie. Obecnie coraz mniej par decyduje się na posiadanie dwojga lub więcej dzieci. Dominujący model 2+1 (dwoje rodziców i jedno dziecko) lub nawet 1+1 (jedno dziecko i samotny rodzic) jest coraz częściej spotykany. Dla jedynaków taka sytuacja oznacza, że nie mają z kim dzielić uwagi oraz czasu swoich rodziców, mają ich więc dla siebie na wyłączność. Nie muszą też dzielić zabawek, przestrzeni w pokoju czy czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem.

Decyzja o powiększeniu rodziny drugim dzieckiem wprowadza znaczące zmiany we strukturze rodziny. Organizacja dnia, przestrzeń w domu oraz role i obowiązki członków rodziny ulegają zmianie. Pierworodne jest najbardziej dotknięte tymi zmianami, gdyż po raz pierwszy staje się bratem lub siostrą. To nowa rola, której trzeba nauczyć się od podstaw.

Pojawienie się rodzeństwa oznacza, że pierworodne nie jest już jedynym ośrodkiem uwagi rodziców. W pierwszym roku życia młodszego rodzeństwa matka poświęca mu dużo czasu, co może budzić silny stres u starszaka. W drugim roku życia sytuacja może się zarówno poprawić, jak i pogorszyć – rodzeństwo zaczyna poruszać się samodzielnie i komunikować z otoczeniem, co może być dla starszego rodzeństwa źródłem radości albo poczucia konkurencji.