Zimowe ferie 2024: Kolejne województwa rozpoczynają zimowy odpoczynek

Zimowe ferie 2024: Kolejne województwa rozpoczynają zimowy odpoczynek

Przedstawiamy harmonogram zimowego wypoczynku dla uczniów na terenie Polski w roku 2024. W najbliższą sobotę przyszedł czas na zasłużony odpoczynek dla uczniów z pięciu ostatnich województw, które jeszcze nie miały ferii. Młodzi ludzie z regionów kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego będą mogli cieszyć się wolnym czasem skupiając się na relaksie i zabawie aż do 25 lutego.

Jednak nie dla wszystkich uczniów czas odpoczynku będzie tak bliski. W najbliższy poniedziałek młodzież z pięciu innych regionów: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, po dwóch tygodniach przerwy od nauki, będzie musiała powrócić do szkolnych obowiązków. Ich zimowy okres wolny od lekcji rozpoczął się już 27 stycznia.

Nieco wcześniej, bo tydzień przed nimi, swoje ferie skończyli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Ich czas wolny od nauki trwał od 20 stycznia do 4 lutego. Jeszcze wcześniej, dwa tygodnie temu, do szkolnej rzeczywistości wrócili uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. Byli to pierwsi, którzy mieli w tym roku okazję cieszyć się feriami – odpoczywali od 13 do 28 stycznia.

Kolejny okres wolny od nauki – ferie wielkanocne – zaplanowane są od 28 marca do 2 kwietnia. Warto przypomnieć, że terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw ustala minister edukacji na podstawie rozporządzenia dotyczącego organizacji roku szkolnego.

Począwszy od roku szkolnego 2003/2004 obowiązuje zasada cyklicznej zmiany terminów ferii. Na przykład, jeżeli w jednym roku występują one w drugiej połowie stycznia w danej grupie województw, to w następnym roku ten sam okres ferii w tej samej grupie województw przypada na pierwszą połowę lutego, a rok później – na drugą połowę lutego. Zasada ta obowiązuje wszystkie regiony, z wyjątkiem województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, które zawsze mają ferie na przełomie stycznia i lutego.