5 ciekawostek o historii radia

5 ciekawostek o historii radia

Czy wiesz jaki znany dowcip prezydent Reagan powiedział wykonując test mikrofonu w 1984 roku? Albo w jaki sposób Polacy zakłócali komunikaty bolszewików podczas wojny polsko-bolszewickiej? A może chcesz dowiedzieć się, ile lat trwała emisja najdłuższego serialu radiowo- telewizyjnego? Przeczytaj 5 ciekawostek o historii radia i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Słynny żart Reagana

Prezydent Reagan był znany ze swoich ciętych żartów. Pewnego razu, w sierpniu 1983, podczas testu mikrofonu przed głównym wystąpieniem powiedział: „Moi drodzy Amerykanie, miło mi ogłosić, że dziś podpisałem rozporządzenie delegalizujące Rosję na zawsze. W ciągu pięciu minut rozpoczniemy bombardowanie”.

Zakłócanie rozkazów bolszewików

Polacy podczas wojny polsko – bolszewickiej zyskiwali przewagę dzięki radiowywiadowi. Namierzali częstotliwość Armii Czerwonej i zakłócali ją specjalnymi nadajnikami. Pojawił się jedynie problem tego, że Rosjanie mogą rozpoznać zakłócenia. Dlatego nadawano Pismo Święte, które udawało audycję radiową.

Najdłuższy serial radiowo – telewizyjny

Najdłużej emitowanym serialem telewizyjno – radiowym na świecie był „Guiding Light”. Nadawano go nieustannie przez 72 lata od 25.02.1937 roku aż do 18.09.2009 roku. Najpierw przez 15 lat był emitowany w radiu, później przez kolejne 4 w radiu oraz telewizji, a następnie przez 53 lata tylko w telewizji. Wszystkich odcinków powstało aż 18262.

Pierwsza rozgłośnia radiowa na świecie

Pierwsza stała rozgłośnia radiowa zapisała się w światowej historii 2 listopada 1920 roku. Nadawano ją z Pittsburghu w USA. W Polsce, pierwsza stacja radiowa pojawiła się w roku 1926 w Warszawie.

Emisja pierwszego programu radiowego Polskiego Radia

1 lutego 1925 roku był ważnym dniem dla historii polskiego radia. To wtedy wyemitowano pierwszy program radiowy. Nadawano go ze stacji Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie.