Wiedza na temat spożywania kawy: jej historia, pozytywne aspekty i odpowiedni moment do picia
Zajrzyjmy w przeszłość i poznamy historię jednego z najczęściej konsumowanych napojów na świecie – kawy. Zrodziła się ona z ziaren sadzonego w Etiopii drzewa kawowca i od co najmniej 1000 lat przed naszą erą stanowiła część etiopskiej kultury. Współcześnie, jest to nie tylko ulubiony napój milionów ludzi, ale również obszar intensywnych badań dotyczących wpływu kawy na ludzki organizm.
Kawa, jak ją znamy dzisiaj, wywodzi się z palonych i następnie zmielonych lub poddanym procesowi instantyzacji ziaren kawowca. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od dawnej nazwy etiopskiego miasta Kaffa, słynącego z ogromnych plantacji tego drzewa. Praktyka przyrządzania napoju z ziaren kawy przez prażenie najprawdopodobniej narodziła się w Jemenie, skąd rozprzestrzeniła się na cały Półwysep Arabski dzięki nomadycznemu trybowi życia Beduinów. Już w XVI wieku, miasto Stambuł mogło pochwalić się pierwszą kawiarnią.
Historia kawy w Polsce sięga XVII wieku. Najprawdopodobniej, zawdzięczamy ją Turkom, którzy przywieźli ją do naszego kraju z południa. Na samym początku, europejczycy pili kawę na sposób arabski, bez żadnych dodatków. Z biegiem czasu jednak, zaczęto modyfikować jej smak poprzez dodawanie mleka, cukru czy śmietanki. Typowo polska interpretacja kawy zawierała tłustą śmietankę.
Mimo wielu kontrowersji dotyczących wpływu kawy na zdrowie człowieka, istnieje szereg korzyści płynących z jej regularnego spożywania. Kawa parzona w ekspresie jest źródłem wielu przeciwutleniaczy takich jak m.in.: kofeina, kwas ferulowy, kwas kawowy, kwas chlorogenowy oraz inne polifenole. Te substancje obecne w kawie spowalniają procesy starzenia się organizmu.
Regularne picie kawy pozytywnie wpływa na przemianę materii i może pomóc w walce z nadwagą. Ponadto, podnosi ciśnienie krwi, co może działać pobudzająco i zwiększać naszą energię, pod warunkiem że nie cierpimy na nadciśnienie tętnicze krwi. Badania pokazują również, że może zmniejszyć ryzyko występowania różnych rodzajów nowotworów, zwłaszcza tych związanych z układem pokarmowym, a także wspomaga regenerację wątroby. Niektóre publikacje naukowe wskazują również na możliwość redukcji ryzyka wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2 czy Alzheimera.