Rozumienie cyberprzemocy: jej definicja, formy oraz skutki, plus miejsca, gdzie można szukać pomocy

Rozumienie cyberprzemocy: jej definicja, formy oraz skutki, plus miejsca, gdzie można szukać pomocy

W dobie współczesnych technologii, stają się one nieodłącznym elementem naszego życia; trudno już sobie wyobrazić codzienność bez ich wsparcia. Staliśmy się aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych, często publikując tam swoje komentarze na różne tematy. Internet, mimo swojego ogromnego potencjału i użyteczności, wiąże się także z wieloma zagrożeniami, takimi jak cyberprzemoc, której ofiarami mogą stać się zarówno dzieci, jak i dorośli.

Kiedy mówimy o cyberprzemocy, mamy na myśli przemoc dokonywaną za pośrednictwem Internetu, komputerów, tabletów czy smartfonów. Najczęściej jest to problem dotykający młodszych internautów, ale nie oznacza to, że osoby dorosłe są od niego wolne. Nawet znane osoby publiczne – politycy czy artyści – muszą mierzyć się z tym problemem. Warto podkreślić, że cyberprzemoc zawsze jest działaniem celowym.

Cyberprzemoc może przyjmować wiele form. Według ofiar najczęściej spotykały się one z przemocą słowną, występującą w postaci komentarzy na portalach społecznościowych czy forach internetowych. Czasem są to memy mające na celu ośmieszenie ofiary. Wielu z nas słyszało także o filmach kompromitujących ofiary, publikowanych w sieci – to również jest przykładem cyberprzemocy. Innymi popularnymi formami są: publikowanie zdjęć/filmów mających na celu ośmieszenie ofiary, komentarze i posty o treści poniżającej czy wulgarnej oraz wykluczenie ofiary ze społeczności internetowej poprzez usunięcie z grupy znajomych na Facebooku czy wysyłanie zastraszających wiadomości.

Jednym z powodów, dla których cyberprzemoc jest coraz bardziej powszechna, jest poczucie anonimowości sprawców. Dzięki temu mogą planować swoje działania bez presji czasu i wybrać najodpowiedniejszy moment do ataku. Ofiara nie ma możliwości ucieczki, co często prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, włączając w to próby samobójcze.

Cyberprzemoc może prowadzić do wielu negatywnych skutków, takich jak silne emocje (złość, strach, gniew), poczucie bezradności, obniżenie samooceny, problemy z koncentracją uwagi a nawet pogorszenie wyników w nauce. Dzieci będące ofiarami cyberprzemocy często wycofują się z kontaktów społecznych, unikają szkoły i mają myśli samobójcze.

Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać sygnały świadczące o tym, że dziecko może być ofiarą cyberprzemocy. Jeżeli dziecko unika wychodzenia z domu, nie chce chodzić do szkoły, izoluje się od rówieśników czy rezygnuje z wcześniej lubianych zajęć, to warto z nim porozmawiać i dowiedzieć się, co jest przyczyną takiego zachowania. W przypadku stwierdzenia cyberprzemocy u swojego dziecka, można szukać pomocy w różnych instytucjach, takich jak fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Warto pamiętać, że za cyberprzemoc można ponieść konsekwencje prawne. W Polskim prawie karnym przewidziane są sankcje za takie zachowania jak: zniesławienie, stalking, naruszenie wizerunku, kradzież tożsamości czy groźby karalne. Jeżeli dziecko dopuści się cyberprzemocy, mogą za to grozić mu konsekwencje prawne.

Nikomu nie powinno być wolno stosować cyberprzemocy. Ma ona druzgocące skutki zarówno dla ofiary, jak i sprawcy. Jeżeli twoje dziecko czy ktoś z jego otoczenia jest ofiarą cyberprzemocy, nie wahaj się podjąć konkretnych działań. Pamiętaj, że zawsze istnieje ryzyko, że cyberprzemoc może prowadzić do samobójstwa.