Radio internetowe

Radio internetowe

Można przypuszczać, że słuchanie radia budzi dość jednoznaczne skojarzenia – rzecz jasna chodzi o radioodbiornik. Trzeba jednak podkreślić, że świat się zmienia i zmiany mają wpływ na wszystko.

Odnosząc się do szczegółów, czy dane było Ci usłyszeć o radiu internetowym? Czy wiesz, z czym wiąże się takie radio?

Radio internetowe

Radio internetowe to nic innego jak rozgłośnia cyfrowa, która nadaje audycje przez internet. Co ciekawe, radio internetowe nie musi ubiegać się o koncesję. Dla niezorientowanych – brak koncesji jest równoznaczny, z tym że uiszczanie opłat do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie jest konieczne.

Warto również zaznaczyć, że przy radiu internetowym wymagane jest pozwolenie na rozpowszechnianie utworów muzycznych. Brak takiego pozwolenia może oznaczać naprawdę sporą karę (nie można wykluczyć nawet dwóch lat pozbawienia wolności i wysokiej grzywny – oczywiście tyczy się to osoby będącej właścicielem). Do tego jeszcze dochodzi podpisanie umowy ze Związkiem Autorów i Kompozytorów Scenicznych, Związkiem Producentów Audio Video, Stowarzyszeniem Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych oraz Związkiem Artystów Wykonawców STOART.

O szczegółach trudno mówić. Z drugiej strony jednak jest coś, co wypada dodać – wymagane jest określenie wysokości tantiem. Tantiema to umowna opłata w związku z wykorzystaniem utworu (możliwe jest ustalenie procentu, jak i kwoty). Przekazywanie tantiem zazwyczaj odbywa się za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.