Krótka historia radia
Czy zastanawialiście się kiedy i w jaki sposób powstało radio? Historia powstania radia sięga roku 1897, kiedy to Guglielmo Marconi uzyskał patent na radio.
Kim był Guglielmo Marconi?
Guglielmo Marconi to włoski fizyk i konstruktor. Na kartach historii zapisał się jako jeden z pionierów radia i przemysłu elektronicznego. W 1909 roku został laureatem Nagrody Nobla za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej. Nie jest uważany za wynalazcę radia, bowiem jest to dzieło wielu osób. Niemniej jednak to on sprawił, że radiowa transmisja bezprzewodowa zaczęła działać.
Z czego powstało radio?
Radio powstało z wielu wynalazków, które to właśnie Marconi połączył w jeden działający system. Radio to połączenie telegrafu Samuela F. Morse’a, telefonu Aleksandra G. Bella, fonografu Thomasa A. Edisona i teorii fal elektromagnetycznych Jamesa C. Maxwella.
Dziesięć lat przed opatentowaniem radia, czyli w 1887 roku Heinrich Herzow udowodnił światu istnienie fal elektromagnetycznych. Cztery lata później, w 1941 roku Edouard Branly skonstruował detektor do wykrywania fal Hertza. Kolejnym znaczącym wynalazkiem był odbiornik do odbierania tych fal i elektromagnetyczna antena – to zasługa rosyjskiego wynalazcy Aleksandra S. Popowa.
Te wszystkie odkrycia umożliwiły Guglielmo Marconiemu wysłanie pierwszego radiotelegramu ze stacji w Anglii do oddalonej o 50 km stacji we Francji. Miało to miejsce w 1899 roku. Dwa lata później, czyli w 1901 roku Macroni przesłał sygnał przez Atlantyk i ta data i to wydarzenie uznawane jest za początek radia.
Tesla również wynalazcą radia
Nikola Tesla, czyli amerykański inżynier serbskiego pochodzenia, elektrotechnik i wynalazca również uznawany jest za twórcę radia. To on długo pracował nad urządzeniem, które mogłoby odbierać fale elektromagnetyczne, niemniej jednak Macroni był szybszy o dosłownie kilka dni! Kontrowersje budzi sposób, w jaki to zrobił. Bowiem Macroni bez wiedzy Tesli wykorzystał jedno z jego urządzeń – cewkę wysokonapięciową, która wysyłała silne fale elektromagnetyczne – do budowy własnego radia.
Przez wiele lat obaj wynalazcy – Tesla i Macroni – procesowali się o miano wynalazcy radia. Jak pisaliśmy wyżej, to Macroni dostał Nagrodę Nobla za swoją konstrukcję i ogólny wkład w powstanie radia. Jednak w 1945 roku Sąd Najwyższy w USA przyznał to prawo właśnie Tesli. Niestety już po jego śmierci, wobec czego to Macroni pozostał pionierem radia.
Dalsze losy radia
Radio zostało bardzo szybko wykorzystane przez marynarkę wojenną i to właśnie wojsko korzystało z wysyłania informacji przez fale radiowe. Następnie trafiło ono do szerszego grona odbiorców. Radio pozwalało przekazywać najważniejsze informacje ze świata wszystkim, również tym, którzy nie umieli czytać lub nie mieli dostępu do gazet.
Radio to obecnie medium bez którego nie możemy wyobrazić sobie współczesnego świata. Wciąż większość ludzi to z niego czerpie najświeższe informacje z kraju i ze świata. Towarzyszy nam podczas pracy czy jazdy samochodem. Jest wygodne, bo umożliwia słuchanie i robienie innych rzeczy w tym samym czasie, co nie jest możliwe w przypadku gazety. Oprócz funkcji informacyjnej służy również rozrywce. To z radia nadawane są największe hity muzyczne czy ich premiery. To także miejsce ciekawych rozmów z zapraszanymi gośćmi.