Historia radia w Polsce

Historia radia w Polsce

O tym jakie były początki powstania radia pisaliśmy w innym artykule. Tym razem postanowiliśmy w pigułce opisać krótką historię polskiego radia.

Za główną datę powstania polskiego radia podaje się 18 kwietnia 1926 roku. Wówczas zaczęła nadawać pierwsza w Polsce stacja radiowa o nazwie Warszawa. Poprzez skomplikowaną historię narodu polskiego rozwój radiofonii w kraju nad Wisłą był trochę opóźniony względem reszty świata. Niemniej już wcześniej nadawano radiogramy w języku polskim. 4 listopada 1923 roku w Krakowie wystartowała właśnie stacja radiotelegraficzna. Następne pojawiały się w Warszawie, Paryżu czy w Poznaniu. Trzy lata przed powstaniem pierwszej stacji radiowej, czyli w 1923 roku na Bemowie w Warszawie uruchomiono pierwszą, transatlantycką stację radiotelegraficzną.

Pierwsza audycja radiowa

Pierwsza audycja radiowa to właśnie początek pierwszego polskiego radia Warszawa. W tym dniu prezenterka Janina Sztompkówna rozpoczęła audycję słowami: „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480.”

Ważne daty

Kolejną ważną datą w polskiej radiofonii jest 2 stycznia 1927 roku, kiedy to nadana pierwszy raz audycję z własnego nadajnika, który znajdował się na Forcie Mokotowskim.

Rok później, czyli w 1927 roku uruchomiono pierwszą stację nadawczą w Krakowie. Polskie Radio Kraków nadawało hejnał z Wieży Mariackiej/

Kolejne stacje radiowe pojawiały się w szybkim tempie. Również w 1927 roku w Poznaniu – Radio Poznańskie przeprowadziło pierwszą transmisję mszy św. – w Wielkanoc.

Następne stacje radiowe pojawiały się w Katowicach (1927), w Wilnie (1928)

W 1929 roku rozpoczęto produkcję odbiornika detektorowego Detefon. Konstruktorem odbiornika był Wilhelm Rotkiewicz, który już po wojnie kierował produkcją kultowego Pioniera.

W sierpniu 1929 roku Radio Poznań przeprowadziło pierwszą transmisję meczu piłkarskiego: Warta Poznań – holenderski Philips Einhoven. Transmisję przeprowadził legendarny Ludomir Brudziński.

W 1930 roku stację radiową uruchomiono we Lwowie i w Łodzi.

Podczas II wojny światowej w latach 1940-1944 Polakom skonfiskowano odbiorniki radiowe, by uniemożliwić słuchanie transmisji antyniemieckich. Za złamanie zakazu groziła śmierć lub obóz koncentracyjny.

3 maja 1952 roku nadano z Monachium pierwszą audycję Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

2 stycznia 1976 roku uruchomiono Program Czwarty Polskiego Radia.

Kolejna ważna data to już 12 kwietnia 1982 roku kiedy to wystartowała w Warszawie audycja Solidarność.

15 stycznia 1990 roku powstała pierwsza prywatna rozgłośnia radiowa, jaką było Radio Małopolska Fun.

Również w tym roku – czyli w 1990 wystartowała pierwsza komercyjna stacja nie tylko informacyjna, bo także muzyczna – Radio Zet.

Pod koniec 1998 roku nadano pierwszą audycję w całkowicie internetowym radio Radio Net.

Rok 2005 to z kolei czas pierwszego podcastu, czyli internetowej formy publikacji dźwiękowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków. Był nim magazyn komputerowy Trącić myszką, który nadawało Polskie Radio Szczecin.

30 stycznia 2015 w Krakowie uruchomiono pierwszą, całkowicie cyfrową rozgłośnię radiową OFF Radio Kraków.