Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Co raz więcej osób decyduje się, aby wsiąść na rower i zacząć aktywnie spędzać wolny czas. Rower często wybierany jest także jako środek transportu do pracy, pozwalający na uniknięcie korków. Jednak wystarczy chwila nieuwagi, aby złodzieje mogli ją wykorzystać i ukraść dwukołowy pojazd. Jeżeli nie chcemy stracić swojego jednośladu warto pomyśleć nad odpowiednim zabezpieczeniem do roweru, zwłaszcza w momencie, kiedy się od niego oddalamy. Obecnie na rynku jest kilka różnych rodzajów zabezpieczeń rowerowych, o których kilka słów poniżej.

Blokada typu U-LOCK

U-lock to jedno z najbezpieczniejszych i najlepszych blokad rowerowych. Składa się ze stalowego pałąka i zamka. Solida konstrukcja już na pierwszy rzut oka może odstraszyć potencjalnego złodzieja. Jeżeli wybierzemy U-locka renomowanej firmy zyskujemy duże prawdopodobieństwo, że złodziej odpuści sobie łup w postaci naszego roweru. Wybierając blokadę typu U-lock warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, aby mieć pewność, że damy radę przypiąć nim rower do stojaka. Minusem tego typu zabezpieczenia do roweru jest problematyczność w jego transporcie, która wynika z jego konstrukcji oraz masy.

Łańcuch rowerowy

Kolejnym typem zabezpieczenia do roweru, który również dobrze chroni przed kradzieżą jednośladu jest łańcuch rowerowy. Najczęściej schowane są w materiałowym rękawie, dzięki czemu unikniemy zarysowań lakieru na ramie roweru. W porównaniu z U-lockiem jest on dłuższy i znacznie łatwiej manewrować nim podczas przypinania, daje nam również więcej możliwości przypięcia roweru. Decydując się na zakup łańcucha, warto zwrócić uwagę na grubość ogniw łańcucha – im grubsze, tym lepszą ochronę zapewniają. Minusem tego typu blokady jest jego waga, chociaż jest łatwiejszy w transporcie, gdyż bez problemu można wrzucić go np. do plecaka.

Linki rowerowe

Linki rowerowe to bardzo często spotykane zabezpieczenia do roweru. Nic dziwnego, gdyż można kupić je już za kilka złotych. Ich dodatkową zaletą jest niewielki rozmiar, lekkość, a także możliwość w niemal każdym miejscu. Niestety nie dają one ochrony przed złodziejami, zwłaszcza tymi, specjalizującymi się w kradzieży rowerów. Mogą jednak ochronić przed przypadkowym złodziejaszkiem, który nie jest wyposażony w nożyce do metalu. Linki rowerowe mogą sprawdzić się jako dodatkowe zabezpieczenie, np. w połączeniu z blokadą typu U-lock.

Warto też pamiętać, że zabezpieczanie do roweru nie dają 100% ochrony przed kradzieżą. Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko kradzieży warto pozostawiać swój rower w miejscach z dostępnym monitoringiem, tam gdzie stoi większa ilość rowerów, a także przypinać rower do solidnych obiektów, typu latarnia, wysoki słup czy przeznaczony do tego stojak rowerowy. Istotne jest również, aby w miarę możliwości zdemontować przed pozostawieniem roweru akcesoria dodatkowe – licznik, torbę, lampki itp.

Co jakiś czas w Polsce przeprowadzana jest akcja znakowania rowerów na komisariatach. Co prawda nie jest to ochrona przed kradzieżą, ale decydując się na oznakowanie swojego roweru, zwiększamy szansę na szybkie odnalezienie go w przypadku, gdy zabezpieczenia do roweru zawiodą i jednoślad wpadnie w ręce złodzieja.

Podsumowując, warto zadbać o dobrej jakości zabezpieczenie rowerowe, które już na pierwszy rzut oka odstraszy potencjalnego złodzieja. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dwóch różnych rodzajów zabezpieczeń jednocześnie. Należy pamiętać aby nigdy nie zostawiać roweru bez zabezpieczenia i zostawiać go w miejscach o mniejszym ryzyku kradzieży.