Dyskusje na temat stosowania diety wegetariańskiej u dzieci
Przez długi czas w Polsce, wegetarianizm spotykał się z opinią, że jest niezdrową i drogą zachcianką, dostępną jedynie dla najbardziej zamożnych osób. Wybór świadomej rezygnacji z mięsa, które tradycyjnie uważane jest za wartościowy składnik diety, do dzisiaj bywa przez wielu ludzi niezrozumiały. Szczególnie wiele kontrowersji budzi kwestia dzieci będących wegetarianami.
Niekiedy decyzja o wprowadzeniu diety wegetariańskiej dla najmłodszych wywołuje liczne dyskusje. Niemniej jednak, badania naukowe dowodzą, że dziecko może prowadzić wegetariański styl życia od pierwszych miesięcy swojego istnienia bez negatywnego wpływu na zdrowie i rozwój. Kluczem do sukcesu jest stopniowe wprowadzanie do diety malucha produktów pełnowartościowo zastępujących białko zwierzęce pod ścisłym nadzorem pediatry oraz dietetyka. Najbezpieczniej, jeżeli będzie to dieta lakto-wegetariańska, która poza warzywami i owocami umożliwia spożywanie jaj, mleka i produktów mlecznych.
Taki sposób żywienia może przynieść wiele korzyści nie tylko dla obecnej kondycji fizycznej dziecka, ale jest również inwestycją w jego przyszłość. Korzyści płynące z diety wegetariańskiej są różnorodne. Lekka dieta pełna błonnika wspomaga proces trawienia, pomaga zapobiegać otyłości, a typowe dla wegetarian ograniczenie lub całkowita rezygnacja z konsumpcji białego cukru, chroni dziecięce ubytki przed chorobą cywilizacyjną, jaką jest próchnica. Dodatkowo, dieta wegetariańska dostarcza bogactwa nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają kluczową rolę w rozwijającym się centralnym układzie nerwowym u najmłodszych.