Koncesja holenderska wystarczy do nadawania TVN 24. Co z pozostałymi stacjami?

Koncesja holenderska wystarczy do nadawania TVN 24. Co z pozostałymi stacjami?

TVN 24 już ponad rok temu złożyło wniosek o wznowienie koncesji na nadawanie stacji. TVN 24 należy do koncernu Discovery. Obecne zezwolenie traci ważność 26 września 2021 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tej pory nie odwołała się do prośby TVN.

Zamiast przyznania koncesji projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji

W lipcu do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. W ustawie pojawił się zapis o przeciwdziałaniu przejmowaniu kontroli nad stacjami telewizyjnymi przez podmioty spoza Unii Europejskiej.  Zachowania takie są bowiem według twórców ustawy niebezpieczne. Próba przeforsowania projektu pojawiła się na dwa miesiące przed utratą koncesji przez TVN 24.

Holenderska koncesja jako plan B

Stacji udało się uzyskać holenderską koncesję na nadawanie swojego kanału informacyjnego. TVN liczy po cichu, że uzyska jednak koncesję od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Niewątpliwie holenderska zgoda nie rozwiązuje wszystkich problemów TVN-u w kraju. Koncesja obejmuje tylko kanał TVN 24, a pozostałe kanały naziemne stacji musiałyby przejść do nadawania satelitarnego.

Najbardziej zagrożone są kanały naziemne

Jeśli prezydent podpisze ustawę ,,Lex TVN’’ to pozostałe kanały naziemne nadal będą zagrożone utratą koncesji. Koncern Discovery będzie także zmuszony do sprzedaży większości akcji stacji. Będzie miał na to 7 miesięcy. Uprawnienia do nadawania TVN7 wygasają już w lutym 2022, TVN -u w kwietniu 2024, TTV w lutym 2031 roku.

Co z kanałami satelitarnymi?

Prawdopodobnie nowa ustawa KRRiT nie obejmie swoim zasięgiem stacji satelitarnych. W rezultacie stacje TVN będą mogły dalej mieć przedłużoną koncesję przez amerykański koncern. Kanały tematyczne TVN to między innymi: HGTV, która ma koncesję do czerwca 2023, TVN style z koncesją do lipca 2024, TVN Turbo z koncesją do lutego 2024 i TVN Fabuła ważną do marca 2025