31 lipca w wieku 93 lat zmarł Jerzy Matuszkiewicz zwany ,,Dudusiem”

31 lipca w wieku 93 lat zmarł Jerzy Matuszkiewicz zwany ,,Dudusiem”

31 lipca odeszła znana postać muzyki jazzowej. Artysta był także kompozytorem i saksofonistą. Stworzył niezapomnianą muzykę do blisko 200 filmów, znanych seriali i filmów animowanych. Przede wszystkim jego utwory mogliśmy usłyszeć między innymi w filmach ,,Poszukiwany, poszukiwana’’, Jak rozpętałem II wojnę światową’’, Nie lubię poniedziałku’’, a także serialach ,,Czterdziestolatek’’ i ,,Janosik’’, Wojna domowa’’, ,,Przygody psa Cywila’’, ,,Syzyfowe prace’’ i wielu innych.

Jerzy Matuszkiewicz ukończył szkołę muzyczną i studiował w Łódzkiej Filmówce. Później przez wiele lat grał w klubach jazzowych. Był członkiem zespołu Melomani. Stworzył hejnał Festiwalu Jazzowego. Pracował także dla warszawskiego klubu studenckiego ,,Hybrydy’’. W późniejszych latach zajął się głownie komponowaniem utworów do filmów i seriali.

W swoim życiu był wielokrotnie honorowany wyróżnieniami. Między innymi otrzymał: Krzyż Komandorski, Order Odznaczenia Polski. Odebrał także Fryderyka dzień przed swoimi 80 urodzinami. W maju tego roku w domu artysty odbyła się kameralna uroczystość wręczenia mu Nagrody Orła. Przyznawana jest ona przez Polską Akademię Filmową. Muzyk otrzymał ją za wybitne osiągnięcia życiowe.