Znaczenie i różnorodność metod czyszczenia skóry twarzy

Znaczenie i różnorodność metod czyszczenia skóry twarzy

Metoda OCM (ang. Oil Cleansing Method) to naturalna technika oczyszczania skóry za pomocą olejów roślinnych. Jest delikatna i naturalna, a dodatkowo odżywia skórę, ponieważ oleje są bogate w cenne związki aktywne, w tym lipidy, witaminy i minerały. Oleje rozpuszczają brud, makijaż i nadmiar sebum, jednocześnie skutecznie odblokowują pory skóry, usuwając z nich zanieczyszczenia. Ta technika ma również działanie relaksujące.

W metodzie OCM tradycyjnie stosuje się mieszanki oleju rycynowego i innych olejów bazowych w określonych proporcjach. Dla cery tłustej to 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego (np. makadamia), dla normalnej – 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego (np. awokado), a dla suchej – 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego (np. lniany).

Mieszanka olejów nakładana jest na wilgotną twarz, po czym wykonuje się masaż skóry kolistymi ruchami. Następnie mokrą ścierką, którą wcześniej moczymy w ciepłej wodzie, zdejmuje się nadmiar olejów poprzez przyłożenie jej do skóry i czekanie, aż wchłonie tłuszcz. Gdy ściereczka wystygnie, płucze się ją dokładnie i powtarza czynność, aż do pozbycia się olejów ze skóry. Ostatnie resztki oleju można zetrzeć. Na koniec ściereczkę moczy się w zimnej wodzie i przykłada do twarzy, aby zamknąć pory. Oczyszczanie twarzy olejami wpływa korzystnie na jej barierę ochronną i poziom wydzielania sebum. Co ważne, metoda ta nie zaburza odczynu pH.