Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kwasie hialuronowym i jego roli w naszym organizmie

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kwasie hialuronowym i jego roli w naszym organizmie

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją obecną w naszym ciele, pełniącą kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i jędrności skóry. Jego poziom z biegiem lat niestety maleje, stąd znacząca jest konieczność uzupełniania tego deficytu. Na szczęście, współczesny rynek oferuje wiele sposobów na dostarczenie organizmowi kwasu hialuronowego – można go aplikować na skórę w formie kremów, przyjmować doustnie w postaci kapsułek czy decydować się na iniekcje z kwasem hialuronowym.

Co to jest kwas hialuronowy? Jest to substancja występująca naturalnie w organizmie człowieka jako hialuronian sodu. Mimo swojej nazwy nie jest on chemicznie kwasem, a polisacharydem prezentującym się jako półtransparentna ciecz o strukturze żelu. Aż 56% całościowej puli tej substancji znajduje się w naszej skórze. Ale nie tylko tam – hialuronian sodu jest również składnikiem mazi stawowej i gałki ocznej. Ta substancja odgrywa ogromną rolę zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu białek, takich jak kolagen czy elastyna, które z kolei odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry. Co więcej, kwas hialuronowy wykazuje zdolność do związania cząsteczek wody w organizmie, co przekłada się na jego nawilżenie. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet 4 tysiące razy więcej wody niż waży sama w sobie – to pokazuje jak silne właściwości hydrofilowe posiada ta substancja.

Kwas hialuronowy to substancja kluczowa dla utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Jest jednym z najważniejszych jej składników, równolegle z kolagenem pełniąc rolę „substancji młodości”. Jest on jedynym z glikozaminoglikanów odgrywającym w naszym ciele rolę budulcową, wypełniając przestrzeń między komórkami. Tworzy również część mazi stawowej oraz ścian naczyń krwionośnych, chroniąc je przed urazami mechanicznymi i umożliwiając transport składników odżywczych do chrząstek. Kwas hialuronowy dba o elastyczność chrząstek, co wpływa na sprężystość płynu stawowego. To dzięki niemu ruchy naszych stawów są płynne i prawidłowe. Kwas hialuronowy jest również składnikiem ciała szklistego oka, stąd często jest dodawany do płynów do soczewek kontaktowych. W gałce ocznej zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ciała szklistego, utrzymując jego sprężystość. Dodatkowo wspomaga produkcję łez.

Warto jednak podkreślić, że po 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego w naszej skórze zaczyna się zmniejszać. Ten proces nasila się po przekroczeniu 40 roku życia. Wtedy to skóra słabiej się regeneruje, jej koloryt staje się mniej równomierny, jest przesuszona a istniejące już zmarszczki stają się bardziej widoczne. Zmniejszenie poziomu kwasu hialuronowego powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na działanie czynników zewnętrznych.