Sukces SpaceX: triumfalny start rakiety Starship

Sukces SpaceX: triumfalny start rakiety Starship

Zegar pokazał 14:30, a wtedy to właśnie kolosalna rakieta Starship, dzieło firmy SpaceX, przebiło niebo, rozpoczynając swoją podróż ku gwiezdnym przestworzom. Wydarzenie to znakomicie zakończyło się sukcesem, co było dostrzeżone i głośno oklaskiwane przez całą ekipę. W przeciwieństwie do poprzedniego startu, kiedy booster niespodziewanie eksplodował, tym razem wszystko poszło zgodnie z planem i pierwszy stopień rakiety bezpiecznie zanurzył się w Zatoce Meksykańskiej.

Wiadomości o udanym starcie rakiety Starship SpaceX odniosły szeroki rezonans na całym globie. Precyzyjnie zaplanowany start miał miejsce dokładnie o godzinie 14:30 czasu polskiego, zaledwie pół godziny przed zamknięciem okna startowego.

Następnie, gdy gigantyczna rakieta dotarła do kosmicznej otchłani, booster odłączył się od drugiego stopnia i spadł do Zatoki Meksykańskiej o godzinie 14:32. Ta scena była świadectwem ogromnego osiągnięcia – na tle transmisji na żywo słychać było radosne okrzyki i aplauz ekipy odpowiedzialnej za przygotowanie tego historycznego przedsięwzięcia.

System Starship ma imponujące wymiary – mierzy 120 metrów wysokości. Pierwszy stopień tej rakietowej konstrukcji, o wysokości 70 metrów, jest napędzany przez 33 silniki Raptor zasilane ciekłym metanem i tlenem. Ich moc jest dwa razy większa niż ta, którą posiadały silniki rakiety Saturn V, używane przez NASA w programie Apollo. Samo pojazdu Starship ma wysokość 50 metrów i jest napędzane przez 6 silników Raptor, z których trzy zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w kosmosie.