Skutki zdrowotne wynikające z niedoboru żelaza w organizmie człowieka

Skutki zdrowotne wynikające z niedoboru żelaza w organizmie człowieka

Wpływ na stan naszego zdrowia mają różne mikroelementy, a jednym z nich jest żelazo. To właśnie od jego ilości w organizmie zależy jego prawidłowe funkcjonowanie. Czynniki takie jak wiek, płeć, stosowanie surowych diet, próby zrzucenia wagi czy choroby krwi mogą wpływać na wymaganą ilość żelaza. Szczególnie u kobiet podczas okresu menstruacyjnego dochodzi do spadku poziomu tego pierwiastka. Brak żelaza objawia się zwiększoną męczliwością, bladą cerą, łamliwością włosów i problemami z koncentracją. W przypadku niskiego poziomu żelaza w organizmie, niezbędne jest jego uzupełnienie. Kluczowym elementem jest tutaj odpowiednia dieta.

Żelazo jest ważnym składnikiem dla naszego organizmu, który w przypadku niedoboru zaczyna funkcjonować gorzej. Potrzeba żelaza variiuje w zależności od wieku osoby. Przyjmuje się, że zdrowy dorosły mężczyzna powinien spożywać około 10 mg żelaza dziennie, natomiast kobieta potrzebuje go dwa razy więcej. W okresie ciąży i laktacji zapotrzebowanie na ten składnik jest jeszcze większe.

Problem braku żelaza dotyczy sporej części populacji, niezależnie od wieku. Statystyki pokazują, że niedobór żelaza częściej diagnozuje się u kobiet. Jest to wynikiem utraty żelaza podczas miesiączki, ale również faktu, iż kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na restrykcyjne diety. Typowe symptomy niedoboru żelaza to uczucie zmęczenia i osłabienia, ale mogą też pojawić się problemy ze skórą, włosami i paznokciami. Przy intensywnych i długotrwałych niedoborach objawy mogą nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Żelazo jest jednym z mikroelementów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, chociaż występują w nim w niewielkich ilościach. Żelazo odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu przez krew, ponieważ jest składnikiem hemoglobiny odpowiedzialnej za wiązanie tlenu w krwinkach czerwonych. To jednak nie jedyne zadania jakie pełni żelazo.

W organizmie człowieka żelazo pełni następujące funkcje:

Udział w produkcji składników krwi (czerwonych krwinek i leukocytów), co przekłada się na prawidłowy skład krwi i sprawnie działający układ odpornościowy.

Jest składnikiem enzymów, które umożliwiają prawidłową przemianę jodu do tyrozyny, wpływając tym samym na prawidłowy metabolizm.

Uczestniczy w tworzeniu wiązań fosforanowych o wysokiej energii, jest składnikiem cytochromów i odgrywa ważną rolę w produkcji neuroprzekaźników.