Potężna Etna – najwyższy wulkan Europy wypluwa lawę i popiół

Potężna Etna – najwyższy wulkan Europy wypluwa lawę i popiół

Europy najwyższy wulkan, Etna, przyciągnął uwagę całego świata swoją gwałtowną aktywnością. Zdarzenie miało miejsce w nocy z piątku na sobotę, kiedy to z krateru wyrzucane były ogromne ilości dymu i lawy, które następnie przemieszczały się po pokrytych śniegiem stokach. Dramatyczny spektakl natury został uwieczniony na wielu zdjęciach i filmach.

Aktywność sejsmiczna Etny, która jest położona na wybrzeżu Sycylii we Włoszech, zaczęła rosnąć w piątek. Szczególnie intensywne zjawiska miały miejsce około godziny 03:35 w sobotę, kiedy to ze wschodnio-południowego krateru zaczęła wydostawać się lawa wraz z gęstymi chmurami szarego dymu.

Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii z siedzibą w Katanii, miasto leżące niedaleko Etny, potwierdził te doniesienia. Specjaliści z Instytutu analizowali dostępne nagrania z kamer monitorujących aktywność wulkanu.

Mimo iż po sobotnim popołudniu aktywność Etny zaczęła maleć, wulkan nadal jest czynny. Naukowcy stale monitorują sytuację i prowadzą bieżące obserwacje.

Według informacji podanych przez włoską agencję informacyjną ANSA, w pobliżu Katanii działa międzynarodowe lotnisko, które na razie nie zostało zakłócone przez wybuch wulkanu. Władze lokalne nie uważają sytuacji za na tyle poważną, aby wprowadzić obowiązek ewakuacji dla mieszkańców okolicznych terenów.

Etna to najwyższy i największy wulkan Europy, znajdujący się na południu Sycylii we Włoszech. Jego pierwsza erupcja miała miejsce w 1500 roku p.n.e., a od tamtej pory pozostaje on aktywny.