Pomoc finansowa USA dla Izraela i Ukrainy: Izba Reprezentantów przegłosowuje pakiety warte miliardy dolarów

Pomoc finansowa USA dla Izraela i Ukrainy: Izba Reprezentantów przegłosowuje pakiety warte miliardy dolarów

Według informacji przekazanych przez agencję Reuters, Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych postanowiła przekazać Izraelowi pomoc finansową o wartości 26 miliardów dolarów. Decyzja ta została podjęta po wielogodzinnej debacie i głosowaniu.

Nie jest to jedyna taka decyzja, jaką podjęli amerykańscy politycy. Wcześniej, Izba Reprezentantów zgodziła się również na dofinansowanie Ukrainy kwotą 60,8 miliarda dolarów. Inicjatywa ta spotkała się z aprobatą większości kongresmenów, zarówno z obozu demokratów, jak i republikanów.

Głosowanie nad pakietem dla Izraela zakończyło się wynikiem 366 do 58. Przeciwko pomocy dla tego kraju opowiedziało się 37 Demokratów i 21 Republikanów. Mimo to większość była zdecydowanie za wsparciem Izraela.

Co więcej, ze środków przyznanych Izraelowi wydzielono 4 miliardy dolarów na zakup rakiet do systemów obrony powietrznej Żelazna Kopuła i Proca Dawida. Kolejne 3,5 miliarda dolarów ma zostać przeznaczone na zakup innej zaawansowanej technologii obronnej. Zaplanowano również inwestycję w wysokości 1,2 miliarda dolarów w laserowy system przeciwrakietowy Żelazny Promień.

Projekt ustawy zakłada jednak kontrowersyjny punkt dotyczący agencji charytatywnej UNRWA działającej pod egidą ONZ na terenie Palestyny. Planowane jest wprowadzenie zakazu przekazywania jej funduszy. Niemniej, ustawa przewiduje również wsparcie o wartości 9 miliardów dolarów dla obu stron konfliktu, w tym dla Palestyńczyków, w formie pomocy humanitarnej.