Podnieś swoje zdrowie na wyższy poziom, sięgając po pokrzywę – bezcenny składnik naturalnej apteczki

Podnieś swoje zdrowie na wyższy poziom, sięgając po pokrzywę – bezcenny składnik naturalnej apteczki

Pokrzywa, znana również jako Urtica dioica L., to roślina, której obecność jest nam dobrze znana. Charakterystyczna dla naszego ekosystemu, dziko rośnie na terenach o umiarkowanym klimacie. Choć wielu ludziom kojarzy się głównie jako intruz w ogrodach, lasach czy polanach, jest ona, w rzeczywistości, nieocenionym źródłem różnorodnych związków chemicznych, takich jak witaminy i minerały. Od dawna doceniana za swoje prozdrowotne właściwości, stanowi cenny element naturalnej apteczki.

Gatunek Urtica dioica L. żyjący w stanie dzikim można spotkać nie tylko w Europie, ale również w Azji, Ameryce Północnej, w tym na Grenlandii, a także w Afryce Północnej. Doskonale przystosowana do wilgotnych lasów i zarośli, ta roślina usytuowana jest na stałym miejscu w naszym krajobrazie. Niektórzy mogą ją błędnie określać mianem chwastu, jednak powinniśmy zwrócić uwagę na jej leczniczą wartość. Pokrzywa najbardziej korzystna dla zdrowia to ta, która została zebrana w kwietniu lub maju, preferencyjnie z miejsc oddalonych od źródeł zanieczyszczeń.

Typowy przedstawiciel tego gatunku to niski krzew o wysokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Jego liście są szerokie, postrzępione i pokryte włoskami. Te włoski zawierają substancje drażniące, które powodują uczucie oparzenia skóry po bezpośrednim kontakcie z rośliną.

W składzie pokrzywy znajdziemy bogactwo wartościowych substancji, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Do najważniejszych z nich należą: minerały (takie jak krzem, magnez, wapń czy żelazo), kwasy organiczne (np. kwas masłowy, kawowy, mrówkowy, kumarowy, bursztynowy), witaminy (grupy B, A, C, E oraz K), acetylocholina – neurotransmiter odpowiedzialny za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi, ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni oraz procesów poznawczych; alkaloidy – wspomagające pracę układu nerwowego i mające działanie przeciwbólowe i antybakteryjne; chlorofil – odpowiedzialny za proces fotosyntezy i korzystnie wpływający na zdrowie człowieka poprzez działanie antyoksydacyjne i oczyszczające organizm; flawonoidy i inne polifenole – silne przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki w organizmie, opóźniające procesy starzenia, wzmacniające ściany naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałające nowotworom; serotonina – neuroprzekaźnik istotny dla utrzymania równowagi emocjonalnej i dobrego samopoczucia; oraz terpeny – grupa związków organicznych obecnych w olejkach eterycznych roślin, o różnorodnym działaniu, m.in. przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym oraz przeciwwirusowym, w zależności od rodzaju tych związków i ich stężenia.