Gdy dziecko boi się rozstania z opiekunem: Wszystko, co musisz wiedzieć o lęku separacyjnym
Strach dziecka przed opuszczeniem przez rodziców, znany również jako lęk separacyjny, jest często doświadczaną emocją u najmłodszych. Czasami jest to stan naturalny, który zwykle ustępuje najpóźniej do trzeciego roku życia dziecka. Niemniej jednak, może on przyjmować formę patologiczną. Jakie są główne objawy lęku separacyjnego zarówno u niemowląt jak i u starszych dzieci? Co powinniśmy zrobić, gdy nasze dziecko zaczyna płakać po wyjściu jednego z rodziców? Kiedy szukać pomocy specjalistycznej dla dziecka w wieku szkolnym? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Lęk separacyjny to stan pełen obaw dziecka, które boi się bycia oddzielonym od swoich rodziców, a szczególnie od głównego opiekuna. Zjawisko to znane jest również pod skrótem SAD, pochodzącym od angielskiego terminu „separation anxiety disorder”.
Zazwyczaj lęk separacyjny jest obserwowany pomiędzy 7. miesiącem a 2. rokiem życia malucha. Jego objawy mogą być bardzo intensywne lub niezwykle łagodne. Na ogół symptomy lęku separacyjnego zanikają do trzeciego, a najpóźniej do czwartego roku życia. Jeśli jednak utrzymują się one w okresie przedszkolnym lub nawet w zerówce, może to sugerować pojawienie się zaburzeń lękowych u dziecka.
Wielu rodziców, których dzieci zaczynają wykazywać symptomy lęku separacyjnego, zastanawia się, czy jest to normalny stan. Na szczęście, w większości przypadków nie ma powodów do niepokoju.
Lęk separacyjny jest naturalnym etapem rozwoju dziecka i pojawia się zazwyczaj w pierwszym roku jego życia. Niektórzy specjaliści zwracają uwagę na fakt, że to właśnie w tym okresie maluchy często po raz pierwszy zostają pozostawione pod opieką osób trzecich, co może być dla nich bardzo stresujące. Istotne jest także to, że dziecko zaczyna rozumieć skomplikowane pojęcie trwałości obiektów – zdaje sobie sprawę, że choć mama zniknęła z pola widzenia, nadal istnieje. Dziecko zaczyna więc domagać się jej powrotu.
Szczęśliwie, odpowiednie podejście dorosłych może łatwo przywrócić poczucie bezpieczeństwa dziecku i pomóc mu poradzić sobie z lękiem separacyjnym.