Fast food jako potencjalne zagrożenie dla zdrowia: związek między konsumpcją junk food a astmą i alergiami
Badacze z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii sugerują, że stałe spożywanie posiłków w restauracjach typu fast food może podnosić prawdopodobieństwo wystąpienia astmy oraz alergii u dzieci i młodzieży.
Grupa naukowców dokonała szczegółowej analizy stanu zdrowia oraz przyzwyczajeń żywieniowych ponad pół miliona dzieci z 50 różnych krajów na całym globie. Wyniki ich badań opublikowane w magazynie Thorax dowodzą, że młodzież spożywająca posiłki w miejscach oferujących szybką obsługę przynajmniej trzy razy na tydzień jest narażona na 40% większe ryzyko rozwoju astmy oraz różnych form alergii, w porównaniu do tych, którzy unikali tak zwanej „śmieciowej” diety. Co więcej, dla dzieci w wieku od 6 do 7 lat to ryzyko wzrastało o dodatkowe 27 procent.
Naukowcy są zdania, że przyczyną tego stanu rzeczy mogą być zawarte w przetworzonej żywności tłuszcze nasycone (np. izomery trans) oraz sól – substancje te mogą nasilać podrażnienie oskrzeli, co z kolei prowadzi do wystąpienia duszności i innych objawów astmy.
Ale to nie koniec odkryć. Badanie wykazało również, że regularne spożywanie owoców i warzyw (przynajmniej trzy razy w tygodniu) obniża ryzyko zachorowania na astmę i alergie – odpowiednio o 11% wśród nastolatków oraz o 14% wśród młodszych dzieci.