Całkowite odprężenie i relaks – tajemnice masażu relaksacyjnego

Całkowite odprężenie i relaks – tajemnice masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny, znany również jako terapia dotykiem, ma na celu przyniesienie ulgi zarówno dla umysłu, jak i ciała. Ten rodzaj terapii korzysta z różnych technik, takich jak gładzenie, uciskanie, ugniatanie, a także skupia się na zaspokojeniu potrzeb osoby poddawanej masażowi. W przeciwieństwie do powszechnego przeświadczenia, nie koncentruje się jedynie na aspektach odprężających.

Jakie są elementy, które definiują masaż relaksacyjny? W samym rdzeniu jest to rodzaj terapii manipulacji mięśniom i tkanką łączną, którego celem jest złagodzenie bólu i napięcia oraz uspokojenie umysłu pacjenta. Aby jednak terapia była naprawdę relaksująca, muszą zostać spełnione pewne warunki:

  • wygodny pokój o temperaturze około 22-25 stopni Celcjusza,
  • przygaszone światło,
  • rozgrzane dłonie terapeuty (nie mogą być zimne),
  • użycie nawilżacza powietrza lub zapachów,
  • stół do masażu o minimalnych wymiarach 200 x 80 cm.

Techniki stosowane w trakcie masażu są jednak najważniejsze. Najczęściej stosowane to głaskanie, ugniatanie i rozcieranie. Dodatkowo, terapeuta może zastosować różne techniki oklepywania, wibracji lub kombinacje tych technik. Mogą to być na przykład głaskanie w połączeniu z rozcieraniem czy ugniatanie z wałkowaniem. Często stosuje się też specjalne techniki relaksacyjne, takie jak kołysanie, krążenie, rozciąganie czy unoszenie, a nawet pasywne ćwiczenia stawów.

Podczas masażu relaksacyjnego terapeuta nie prowadzi rozmowy z pacjentem. Wszystkie instrukcje i pytania dotyczące zdrowia pacjenta są omawiane przed rozpoczęciem sesji. Jedyne dźwięki dozwolone podczas sesji to relaksująca muzyka grana w tle. Atmosfera powinna być spokojna i pozbawiona napięcia, nie wolno sugerować pacjentowi, że ma ograniczoną ilość czasu.

Kiedy najlepiej korzystać z masażu relaksacyjnego? Idealnie byłoby go wykonywać codziennie, co drugi dzień lub przynajmniej raz w tygodniu. Terapia ta powinna być przeprowadzana regularnie przez kilka tygodni, najlepiej po skończeniu wszystkich zadań w danym dniu. Nie zaleca się terapii w przerwie lunchowej, ponieważ powrót do obowiązków może spowodować ponowne napięcie, które zniweczy efekty masażu. Czas pojedynczego masażu powinien wynosić od 30 do 90 minut, a po zakończeniu pacjent powinien odpoczywać przez kilka minut, skupiając się na głębokim oddychaniu.

Do osób, u których szczególnie zalecane jest korzystanie z masażu relaksacyjnego, należą te cierpiące na choroby cywilizacyjne zakłócające równowagę między zdrowiem fizycznym a psychicznym, osoby o szybkim stylu życia, narażone na ciągły stres, przemęczenie, burnout zawodowy, bezsenność, ból mięśniowy lub cierpiące na silne bóle głowy i migreny. Terapia ta pomoże każdemu, kto chce się zrelaksować i odprężyć po dniu pełnym obowiązków.