Abp Tadeusz Wojda z Gdańska obejmuje funkcję Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Abp Tadeusz Wojda z Gdańska obejmuje funkcję Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, poinformował o wyborze abp Tadeusza Wojdy na przewodniczącego KEP. Abp Wojda, metropolita gdański, został jednomyślnie wybrany na to stanowisko podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie.

Abp Wojda jest członkiem zgromadzenia pallotynów i ma 67 lat. Zasiadał na fotelu metropolity gdańskiego od 3 marca 2021 roku. Zastąpi na stanowisku przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego z Poznania, który był liderem KEP przez dwa pięcioletnie kadencyjne okresy począwszy od 2014 r.

Odkąd dołączył do KEP w 2017 r., abp Wojda zajmował szereg kluczowych stanowisk. Był członkiem Komisji ds. Misji oraz Kościelnej Komisji Konkordatowej od 2018 r. W 2021 r., został wybrany do Rady Stałej KEP i Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W tym samym roku, objął również funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Fundacji Opoka. W 2022 r., znalazł się na stanowisku delegata ds. Telewizji Trwam.

Jako Przewodniczący KEP, abp Wojda będzie miał na swoim koncie wiele zadań. Jego obowiązki obejmują między innymi zwoływanie Rady Stałej, zebrania plenarne, rad biskupów diecezjalnych oraz przewodnictwo podczas tychże spotkań. Ma ponadto prawo do zapraszania innych osób na zebrania plenarne KEP w szczególnych sytuacjach, po konsultacji z Prezydium KEP.

Abp Wojda będzie teraz nadzorować pracę Konferencji Biskupów, która koordynuje wszystkie działania duszpasterskie i charytatywne na terenie Polski oraz nakłada normy prawne dla Kościoła w naszym kraju. Jego odpowiedzialnością jest także przekazywanie sprawozdań i dokumentów z zebrania plenarnego i rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.