Rak jelita grubego – groźna choroba, którą można zapobiec dzięki codziennemu picie mleka
Coraz więcej Polaków zmaga się z rakiem jelita grubego, który stanowi jedno z najpowszechniejszych schorzeń nowotworowych. Ta podstępna choroba jest łatwa do przeoczenia ze względu na subtelne początkowe objawy. Na szczęście, naukowcy zdołali odkryć skuteczną metodę profilaktyki przeciwko temu złośliwemu nowotworowi. Wystarczy konsumować codziennie szklankę mleka.
Złośliwy rak jelita grubego co roku diagnozowany jest u 20 tysięcy pacjentów w Polsce, a 12 tysięcy osób traci życie przez tę chorobę. Szczególnie narażone są osoby powyżej 65 roku życia, jednak coraz częściej zauważa się jego występowanie również u młodszych osób – poniżej 50 roku życia. Przypuszcza się, że przyczyną może być niezdrowy styl życia oraz dieta uboga w produkty mleczne roślinne.
Ze względu na kluczowe znaczenie wczesnego wykrycia raka, lekarze przypominają o konieczności regularnych badań kontrolnych i nieignorowania objawów takich jak nagłe chudnięcie, obecność krwi w stolcu, bóle brzucha lub ogólne osłabienie.
W publikacji z 8 stycznia w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature Communication”, specjaliści z Oxford University i Cancer Research UK ujawnili, że codzienne spożywanie wapnia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 17 procent. Takie wnioski wysnuto po analizie zwyczajów żywieniowych ponad pół miliona kobiet w wieku powyżej 16 lat z Wielkiej Brytanii, u których stwierdzono 12 251 przypadków raka jelita grubego. Zgodnie z ich obserwacjami, dzienna dawka 300 mg wapnia, zawarta w dużej szklance mleka, obniża ryzyko wystąpienia tej choroby o 17 procent.
Główna badaczka, dr Karen Papier z Oxford University, podkreślała znaczenie wapnia pochodzącego z mleka w profilaktyce raka jelita grubego. Inne produkty – jak płatki śniadaniowe, owoce czy produkty pełnoziarniste, a także węglowodany, błonnik czy witamina C – również mają działanie prewencyjne, ale nie są tak skuteczne jak wapń zawarty w mleku. Dr Papier sugeruje, że wapń może neutralizować niektóre szkodliwe substancje, na przykład kwasy żółciowe i tłuszczowe, które drażnią tkanki jelita grubego.
Badania wykazały jednocześnie, że niektóre produkty spożywcze – w szczególności czerwone mięso, wędliny czy alkohol – na odwrót mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Codzienna konsumpcja jednego kieliszka wina zawierającego 20 gramów alkoholu zwiększa ryzyko o 15 procent. Z kolei jedna porcja mięsa, co odpowiada jednemu plasterkowi szynki, podwyższa ryzyko o 8 procent.