Poradnik: Jak skutecznie pozbyć się plam z czekolady?

Poradnik: Jak skutecznie pozbyć się plam z czekolady?

Czekolada to przysmak, który niezmiennie cieszy się popularnością wśród osób w każdym wieku. Jest idealnym dodatkiem do deserów, a także doskonałym prezentem na różne okazje. Choć spożywanie czekolady daje nam wiele przyjemności, niewielu z nas cieszy widok plam z niej na ubraniach czy dywanach. Jak więc radzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem?

Pierwszym krokiem w walce z tłustymi plamami jest ich usunięcie z powierzchni dywanów. To zadanie może być czasochłonne, ale warto podjąć próbę. Kluczowe jest poczekanie, aż plama całkowicie wyschnie, a następnie zeskrobanie jej powierzchniowy warstwy za pomocą noża lub łyżeczki. Do czyszczenia dywanów wykonanych z naturalnej wełny rekomenduje się wykorzystanie mieszaniny spirytusu denaturowanego i wody w stosunku 1:1. W przypadku dywanów z materiałów sztucznych najlepsza będzie benzyna ekstrakcyjna. W procesie czyszczenia stosuje się metodę tamponowania, polegającą na aplikacji przygotowanego roztworu na zabrudzoną powierzchnię, a następnie obsypaniu jej dużą ilością talku. Po kilku minutach dywan można odkurzyć.

Z kolei plamy z czekolady na ubraniach można spróbować usunąć za pomocą mleka, produktu dostępnego w niemal każdym domu. Czekolada zawiera dużo tłuszczu, który pod wpływem mleka powinien się rozpuścić. Tak przygotowaną tkaninę należy tylko zanurzyć w mleku na kilka minut, a następnie dokładnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem.