Karta czy gotówka? Jak płacić na wakacjach?

Karta czy gotówka? Jak płacić na wakacjach?

Wakacyjne wyjazdy wiążą się również z większym obciążeniem naszego budżetu. Warto zastanowić się co zrobić, aby nie dokładać do tego niepotrzebnych przewalutowań i nie tracić więcej niż potrzeba. Czy lepszym rozwiązaniem podczas wakacji jest karta czy może gotówka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo dla każdego bardziej wygodne będzie co innego. Cały czas częściej płacimy gotówką, mimo że dla coraz większej liczby osób pierwszym wyborem zaczyna być karta.

Zalety gotówki

Plusów płacenia gotówką jest wiele. Po pierwsze jesteśmy niezależni od terminali płatniczych i systemów bankowych, więc w razie awarii wciąż jesteśmy w stanie zapłacić za zakupy. Wiele małych sklepików czy lokalnych straganów nawet nie bierze pod uwagę płatności kartą. Dodatkowo, w niektórych krajach płatność polską kartą jest niemożliwa, ze względu na ograniczenie terminali.

Wady gotówki

Minusem jest zdecydowanie to, że gdy zostaniemy okradzeni, nie mamy już możliwości blokady pieniędzy, tak jak możemy zrobić w przypadku karty. Istnieje także możliwość, że źle oszacujemy nasz budżet, a wtedy w trakcie wyjazdu skończą nam się pieniądze w innej walucie. Wymiana ich w miejscu podróży może bardziej obciążyć nasz portfel niż to potrzebne.

Zabierz ze sobą główną walutę

Jeśli jednak podejmiemy decyzję o zabraniu ze sobą gotówki, szczególnie w miejsce gdzie walutą lokalną nie jest euro, dolar, frank czy funt, najlepiej zabrać ze sobą którąś z głównych walut i na miejscu wymieniać na lokalny środek płatniczy. Czasami ostatni krok nie jest konieczny, bo w kurortach akceptowane są płatności w euro/dolarze, czasem po nieco mniej korzystnym kursie. Zabieranie złotówek może się wiązać z trudnościami w znalezieniu punktu/kantoru, gdzie przyjmują polską walutę, a gdy już znajdziemy takie miejsce, kurs może być bardzo niekorzystny. Do Egiptu lub Izraela, zdecydowanie lepiej jest zabrać dolary, natomiast do Turcji czy na Bałkany korzystniej jest przywieźć euro.

Zalety i wady płatności kartą

Płatności kartą są wygodne, bo nie musimy zastanawiać się czy mamy ze sobą wystarczającą ilość gotówki. Ponadto, zmniejszamy ryzyko tego, że ktoś ukradnie nam kartę. W każdej chwili możemy ją zablokować, a złodziej nie będzie mógł dłużej korzystać z naszych pieniędzy. Jednak ma znaczenie rodzaj kart, którą dysponujemy, bo koszty przewalutowania w niektórych bankach są znacznie mniej opłacalne niż wymiana gotówki w kantorze.

Karta walutowa

W takim przypadku warto zaopatrzyć się w kartę walutową. Jednak wcześniej należy sprawdzić, ile będzie kosztować nas wypłata w zagranicznym bankomacie. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kartę Revolut. Pozwala na posiadanie na swoim koncie wiele walut, darmowe wypłaty w wielu bankomatach i kurs przewalutowania taki sam jak w polskim kantorze. Zamówienie karty oraz utrzymanie rachunku bankowego jest darmowe. Co więcej, jest to bardzo komfortowa opcja, bo na bieżąco aplikacja wysyła nam powiadomienia o stanie naszych środków.