Jesienne zasady uprawy ogórków i procedura postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

Jesienne zasady uprawy ogórków i procedura postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

Podstawowym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas jesiennego sadzenia ogórków, jest wybór odpowiedniej odmiany przeznaczonej do tej pory roku. Taka zasada ma zastosowanie nie tylko przy wysiewaniu nasion, ale także podczas nasadzeń. Istotne jest to ze względu na fakt, że opóźnione kwitnienie roślin może utrudniać ich zapylenie przez pszczoły, dlatego wskazane jest wybieranie odmian samopylnych. Phoenix i Izyd to tylko dwa z wielu polecanych gatunków. Przy wyborze rozsady kluczowe jest również, aby nie była ona zbyt bujna (duża), a najbardziej optymalne są te sadzonki, które mają trzy prawdziwe liście.

We wrześniu Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej w Sejmie rozpocznie proces nad wnioskiem wstępnym o osądzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, przed Trybunałem Stanu – poinformował Zdzisław Gawlik, przewodniczący komisji oraz członek Platformy Obywatelskiej. Gawlik podkreślił, że od 28 maja jako przewodniczący komisji próbował poinformować Adama Glapińskiego o złożeniu wniosku. W czwartek zebrał wszystkie informacje potwierdzające, że prezes NBP został skutecznie powiadomiony o treści wniosku wstępnym. Przewodniczący komisji zaznaczył również, że nie może udzielić szczegółowych informacji na temat zebranych dowodów, ale jest pewny, że zostały spełnione wszystkie warunki wymagane dla nadawcy wniosku.

Przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej zaznaczył, że po powiadomieniu prezesa NBP, pierwsze kroki w tej sprawie zostaną podjęte we wrześniu – na pierwszym posiedzeniu po wakacjach. Informacja o skutecznym poinformowaniu Glapińskiego została pierwotnie podana przez portal „Halo Rzeszów”. Wnioskiem wstępnym o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do procedowania przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej pod koniec maja.

Wniosek ten złożony został przez 191 posłów koalicji rządowej. Zarzuciła ona prezesowi NBP naruszenie konstytucji i ustaw, między innymi poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego poprzez skup aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez „odpowiedniego upoważnienia” od Rady Polityki Pieniężnej oraz przez nie przestrzeganie zasady apolityczności prezesa NBP. Zdaniem członków zarządu NBP, ten wniosek stanowi próbę naruszenia niezależności polskiego banku centralnego.