Jakie wyzwania stawia praca na kasie w sklepie?
Praca na stanowisku kasjera jest ciekawym i jednocześnie dość wymagającym zajęciem. Polega nie tylko na bezpośredniej obsłudze klienta i wydawaniu paragonów czy faktur, ale w dużej mierze na dbaniu o dobry wizerunek sklepu czy marketu. Dowiedz się, jak wygląda praca kasjera od kuchni!
Praca na kasie w sklepie nie jest monotonna
Osoby pracujące na kasie na pewno nie mogą narzekać na nudę czy nadmiar wolnego czasu. Oprócz obsługi klientów, kasjerzy dokładają towar na półkach, przyjmują dostawy, dbają o czystość na terenie sklepu i weryfikują daty ważności produktów. Co więcej, każdego dnia odpowiadają na setki pytań kupujących, dotyczących np. tego, gdzie dany towar można znaleźć, jak wyglądają zasady promocji oraz dlaczego coś jest niedostępne lub zmieniło cenę.
Dodatkowo niejednokrotnie muszą się borykać z wymagającymi klientami, którzy przychodzą zareklamować czy zwrócić jakiś produkt. Praca na kasie w sklepie to połączenie pracy fizycznej z umysłową, a umiejętności łagodzenia konfliktów niekiedy jest na wagę złota.
Czy praca na stanowisku kasjera jest dobrze płatna?
Wszystko zależy od tego, czy pracujesz w dużym markecie w jednej z większych metropolii, czy jest to mały osiedlowy sklepik. Kasjer w Lublinie, który jest zatrudniony w popularnym dyskoncie, może zarobić znacznie więcej niż ten, który jest zatrudniony np. w niewielkim osiedlowym sklepiku z Łodzi. Niemniej jednak zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku praca na stanowisku kasjera jest niezwykle ciekawa, a zarobki, według badań rynku, dochodzą nawet do 4 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Praca na stanowisku kasjera – codzienne wyzwania
Przede wszystkim jest to zawód wymagający dobrej kondycji fizycznej. Bardzo często trzeba przestawiać ciężkie palety z towarem czy dokładać produkty na wyższe półki. Jednak to nie fizyczny aspekt jest tutaj wyzwaniem, a bezpośredni kontakt z klientem – zwłaszcza tym niezadowolonym.
Zapewne każdy z nas chociaż raz w swoim życiu był świadkiem kłótni z kasjerem czy kasjerką, kiedy to zdenerwowany kupujący był niemiły czy roszczeniowy w stosunku do pracownika sklepu. Są to sytuacje wysoko stresujące, a to, co mówi klient, niejednokrotnie jest personalnie odbierane przez kasjera. Jednak najważniejsze jest to, aby nie wchodzić w konflikt i zachować spokój. Zadaniem kasjera jest wtedy jak najszybsze i jak najskuteczniejsze załagodzenie kłótni. Ważne, by w rozmowie z klientem trzymać się faktów i nie dać się ponieść emocjom.
Warto jednak pamiętać o tym, że nie tylko osoby praca na stanowisku kasjera to nie jedyna branża, jaka jest narażona na tego typu sytuacje. Dotyczy to wszystkich osób, które pracują w obsłudze klienta. Zarówno tych z call center, jak i przedstawicieli handlowych czy różnego typu usługodawców.
Praca na kasie w sklepie a ścieżka kariery
Jeśli jesteś z Łodzi lub innego dużego miasta, gdzie można znaleźć kilka znanych dyskontów na jednym osiedlu, masz wiele możliwości do wyboru. Na portalu GoWork.pl znajdziesz dziesiątki ogłoszeń, dzięki którym rozpoczniesz ścieżkę zawodową jako kasjer w Lublinie, Gorzowie i wielu innych miastach Polski. Niewątpliwym atutem, z jakim wiąże się praca na stanowisku kasjera jest to, że nie potrzebujesz żadnego doświadczenia, aby zacząć. Wystarczy samodyscyplina i chęć nauki nowych rzeczy. W dużych marketach praca jest zazwyczaj zmianowa, a grafik dość elastyczny, dlatego łatwiej jest pogodzić obowiązki domowe czy kursy z pracą zawodową.
Warto pamiętać, że praca na kasie w sklepie daje możliwość dalszego rozwoju. Możesz awansować na starszego kasjera, a następnie na kierownika działu lub sklepu. To także dobra ścieżka rozwoju dla osób, które cenią sobie bezpośrednie relacje z klientem.
Jeśli interesuje cię praca na kasie w sklepie, koniecznie sprawdź ogłoszenia z Twojej okolicy na GoWork.pl. Znajdziesz tam wyselekcjonowane i sprawdzone oferty pracy, dzięki którym w łatwy sposób wytyczysz własną ścieżkę kariery.