Gwałtowne warunki pogodowe powodują zagrożenie lawinowe w Tatrach – apel TOPR
W wyniku ostatnich opadów śniegu, które nasiliły się pod wpływem silnego wiatru, sytuacja lawinowa w Tatrach jest niepokojąca – alarmują ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Aktualnie stopień zagrożenia lawinowego wynosi trzy na pięć możliwych, co oznacza znaczne ryzyko.
Turystyka górska w wyższych partiach Tatr jest obecnie bardzo skomplikowana. Szlaki są pokryte śniegiem, a te mniej uczęszczane pozostają nieużywane. Dodatkowo, w niektórych obszarach, silny wiatr tworzy głębokie zaspy – informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Ruch po tak wymagającym terenie wymaga odpowiednich umiejętności, doświadczenia oraz zdolności oceny lokalnego ryzyka lawinowego, a także dostosowania trasy do panujących warunków. Próby wejścia na szczyty gór powinny być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem i wyposażeniem, takim jak: raki, czekan, kask oraz zestaw przeciwlawinowy ABC, składający się z detektora, sondy i łopatki.
Na Kasprowym Wierchu już teraz możemy obserwować 95 cm pokrywy śnieżnej, a temperatura we wtorek wieczorem gwałtownie spadła do -14 stopni Celsjusza.
Zagrożenie lawinowe jest na tyle duże, że lawiny mogą zaczynać schodzić spontanicznie. W poniedziałek w rejonie Rysów doszło do samoczynnego zejścia lawiny śnieżnej. Ratownicy TOPR podejrzewali, że mogła ona zasypać przynajmniej jedną osobę, dlatego na miejsce zdarzenia przybyło pięciu ratowników i pies lawinowy na pokładzie śmigłowca. Jak się okazało, jedna osoba rzeczywiście została porwana przez lawinę, jednak nie była zasypana śniegiem. Ratownicy dokładnie przeszukali teren Wielkiego Wołowego Żlebu za pomocą specjalistycznego sprzętu oraz psa lawinowego.