Delikatne kremy zupy – sekret ukryty w prostocie, sprawdź przepisy!

Delikatne kremy zupy – sekret ukryty w prostocie, sprawdź przepisy!

Zapytajcie dowolnego miłośnika kulinariów, a powie Wam, że kremowe zupy nie mają sobie równych. Listy korzyści płynących z tych jednolitych i sycących potraw mogą być naprawdę długie: są niesamowicie zdrowe, dostarczają organizmowi niezbędnych witamin, a co najważniejsze, ich przygotowanie nie jest skomplikowane ani czasochłonne.

Kiedyś kojarzone głównie z dietą dla dzieci, dzisiaj pojawiają się na menu najbardziej wymagających restauracji. Również influencerki z mediów społecznościowych zachwycają się nimi, podkreślając niską kaloryczność i bogactwo składników odżywczych. Z tego powodu postanowiliśmy podzielić się z Wami kilkoma propozycjami na naszym zdaniem najlepsze kremowe zupy. Wypróbujcie sami!

Dla każdego miłośnika tradycji
Kto z nas nie uwielbia pomidorowej? A co jeśli przekształcimy ją w delikatny krem?
Składniki:
1 kg mini pomidorów typu cherry
1 litr bulionu warzywnego
1 cała główka czosnku
200 gram parmezanu
5 suszonych pomidorów z zalewy
250 gram serka mascarpone
sól, pieprz do smaku, oliwa z oliwek, szczypta cukru
Przygotowanie:
Układamy na blasze mini pomidory, suszone pomidory i przekrojoną na pół główkę czosnku, następnie skrapiamy oliwą i doprawiamy solą, pieprzem oraz cukrem. Parmezan ścieramy na tarce i układamy go na blasze w formie małych pierścieni. Wszystko razem umieszczamy w piekarniku i pieczemy około 30 minut w temperaturze 180 stopni. Parmezanowe chipsy wyjmujemy wcześniej – wystarczy poczekać aż się zrumienią. Po upieczeniu pomidorki wraz z przyprawami przekładamy do garnka, zalewamy bulionem i gotujemy przez 15 minut. Następnie całość blendujemy – tak, również czosnek i gałązki z pomidorów! Dzięki temu zupa nabierze wyjątkowego aromatu. Przecedzamy zblendowany krem przez sitko, podgrzewamy i dodajemy pokruszony serek mascarpone. Doprawiamy do smaku i dekorujemy listkami bazylii oraz chrupiącymi chipsami z parmezanu. Voila!

Dla tych, którzy cenią sobie wykwintność
Czy ktoś powiedział, że zupa musi być prosta? Oto nasz wytworny przepis:
Składniki:
6 dużych marchewek
puszka mleka kokosowego
1 główka czosnku
2 cebule
olej sezamowy
odrobina chilli
świeża mięta
przyprawy: curry, kolendra, kminek, pieprz i sól do smaku
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzewamy olej sezamowy, następnie dodajemy posiekane cebule, czosnek, chilli i łyżeczkę curry. Wszystko razem smażymy przez około 5 minut. Marchewki kroimy w plasterki i umieszczamy w garnku, zalewamy mlekiem kokosowym i dodajemy podsmażone wcześniej cebule z przyprawami. Gotujemy około 20 minut. Kiedy marchewki stają się miękkie, blendujemy całość i dodajemy resztę przypraw. Serwujemy na talerze, dekorując listkami świeżej mięty.

Dla tych, którzy uwielbiają połączenie słodkiego i pikantnego
Oto nasz nieoczekiwany hit – krem z fasoli o niepowtarzalnym smaku! Spróbujcie sami!
Składniki:
250 gram białej, dużej fasoli namoczonej na noc
1 litr + 1 szklanka pełnotłustego mleka
5 łyżek cukru
1 szklanka ugotowanego ryżu
1/2 łyżeczki olejku migdałowego
200 gram mrożonych wiśni
3 łyżki prażonych płatków migdałowych
2 łyżki masła
sól do smaku
Przygotowanie:
Namoczoną fasolę odcedzamy i gotujemy w świeżej, posolonej wodzie aż stanie się miękka. Następnie odcedzamy i obieramy gorące ziarna ze skórek. Przeciskamy fasolę przez maszynkę do mięsa z najmniejszymi oczkami, dodajemy trochę mleka, olejek migdałowy oraz 3 łyżki cukru. Mieszamy na gładką masę. Następnie zalewamy wrzącym mlekiem i ubijamy mikserem tak długo aż powstanie kremowa konsystencja. Dodajemy masło, ugotowany ryż i sól do smaku. Na patelni rozpuszczamy resztę cukru, dodajemy odciśnięte wcześniej wiśnie i podgrzewamy przez 5 minut. Podczas podawania zupy, na każdym talerzu umieszczamy po łyżce gorących wiśni, a całość posypujemy drobno pokruszonymi płatkami migdałów.

Kremy zup są niewątpliwie łatwe do przygotowania, ale aby były naprawdę smaczne, warto pamiętać o jednej kluczowej zasadzie: dobre składniki to podstawa dobrej zupy. Zwróćmy uwagę na jakość tłuszczu, na którym podsmażamy, na świeżość dodawanych przypraw oraz upewnijmy się, czy ugotowaliśmy do miękkości warzywa korzeniowe. Nie zapominajmy również o smacznych dodatkach – prażone pestki słonecznika, liście bazylii, parmezan czy płatki migdałów to świetny sposób na ozdobę naszego talerza i nadanie potrawie charakteru.