Alarmujący wzrost otyłości wśród dzieci w Polsce: jesteśmy liderem w Europie

Alarmujący wzrost otyłości wśród dzieci w Polsce: jesteśmy liderem w Europie

Wśród polskich dzieci i młodzieży zaobserwowano najszybszy wzrost otyłości w całej Europie. Niepokojące dane podaje Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, według którego aż 22,3% uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów zmaga się z problemem nadwagi lub otyłości.

Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, niezmiennie podkreśla konieczność poruszania tematu nadwagi i otyłości, uznając je za główne zagrożenie dla zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zwraca uwagę na fakt, że otyłość prowadzi do wielu poważnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, kamica żółciowa, stłuszczenie wątroby czy zaburzenia hormonalne.

Problem otyłości wśród polskich dzieci z roku na rok staje się coraz poważniejszy. Jak przypomina prof. Jarosz, jeszcze w latach 70. XX wieku nadmierna masa ciała dotyczyła mniej niż 10% uczniów. Aktualnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym cierpi na nadwagę lub otyłość. Przyczyną takiej sytuacji jest zmiana stylu życia, związana z konsumpcją większej ilości wysokokalorycznych posiłków oraz brakiem aktywności fizycznej.

Prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia ostrzega, że jeśli tendencja ta się utrzyma, Polska dołączy do niechlubnego grona europejskich liderów otyłości, wśród których znajdują się Grecja, Węgry i Wielka Brytania. Co więcej, problem nadwagi i otyłości dotyczy również dorosłych Polaków – 64% mężczyzn i 49% kobiet ma nadmierną masę ciała.

Prof. Mirosław Jarosz apeluje o natychmiastowe podjęcie działań przez decydentów w organach władzy i administracji, przemyśle spożywczym, sektorze ochrony zdrowia i systemie edukacji, aby zahamować rozwój epidemii otyłości, która ze względu na swoją skalę zaczyna przybierać charakter pandemii.