Woda miodowa: zdrowotne korzyści i zalecenia dotyczące spożycia
Zjawiska jakim jest woda miodowa ciesząca się rosnącym zainteresowaniem, ma swoje źródło w licznych pozytywnych efektach zdrowotnych, które z niej wynikają. To prosty napój, który jest łatwy do przygotowania, a składniki potrzebne do jego produkcji są powszechnie dostępne. Zawartość miodu w tym napoju nadaje mu unikalną gamę korzystnych właściwości. Zastanówmy się więc, jak wlać do szklanki wodę miodową i na jakie korzyści dla naszego zdrowia możemy liczyć.
Definiując wodę miodową, to po prostu zwykła woda do której dodany został miód. Mimo swojej prostoty, zarówno pod względem składników jak i procesu przyrządzenia, ta mieszanka ma wiele korzystnych efektów na nasz organizm. Ten napój można pić bez dodatków lub wzbogacić go o różne składniki, takie jak sok z cytryny, świeżą miętę, melisę czy ulubione przyprawy, które dodadzą smaku i zwiększą korzyści zdrowotne.
Miód jest powszechnie znany jako dodatek do herbaty i czasami kawy. Działa jako świetny zamiennik cukru, nadając napojom unikalny smak. Oprócz prostych cukrów, takich jak fruktoza i glukoza, miód zawiera wiele wartościowych składników. Można w nim znaleźć antyoksydanty, oligosacharydy, witaminy, w tym te z grupy B, minerały jak magnez i potas oraz aminokwasy i peptydy.
Dzięki między innymi zdolności do zwalczania szkodliwych dla organizmu wolnych rodników, woda miodowa spowalnia procesy starzenia się organizmu i zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym nowotworów. Ma także właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżanie ciśnienia tętniczego, redukcję złego cholesterolu LDL i zmniejszenie ryzyka miażdżycy oraz choroby wieńcowej.
Ponadto, woda miodowa – zwłaszcza z dodatkiem cytryny – wzmacnia odporność, chroni przed infekcjami i ogólnie wzmacnia nasz organizm. Miód w połączeniu z wodą zwiększa swoje właściwości bakteriobójcze. Ten napój jest również pomocny podczas przeziębienia – łagodzi ból gardła i chrypkę oraz rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając jej odkasływanie. Woda miodowa wpływa także na produkcję serotoniny – hormonu szczęścia, co poprawia nastrój i łagodzi stres.
Wodę miodową można pić zarówno na początek, jak i koniec dnia, w zależności od efektów, które chcemy osiągnąć. Jeśli wypijemy ją na czczo, najlepiej około pół godziny przed śniadaniem, poprawi perystaltykę jelit, zapobiega wzdęciom i zaparciom, a także przyspieszy metabolizm i wspomoże trawienie. Dodatkowo lepiej nawadnia organizm niż sama woda i jest doskonałym sojusznikiem dla osób, które chcą schudnąć, pod warunkiem że nie stanie się kolejnym źródłem cukru w ciągu dnia. Daje energię na początek dnia i pomaga mózgowi pracować efektywniej. Dzięki temu poprawia koncentrację, co jest bardzo potrzebne podczas pracy czy nauki.