Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać

Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać

Zapewne słyszałeś o różnych sposobach dbania o swoje ciało. Czy wiesz, że możesz również zadbać o swój umysł? Zdrowie psychiczne to sposób, w jaki myślimy i odczuwamy siebie i otaczający nas świat. Kiedy dbamy o zdrowie psychiczne, łatwiej jest nam radzić sobie ze stresem i innymi problemami.

Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć wpływ ćwiczeń na zdrowie psychiczne:

Wybierz coś, co sprawia Ci przyjemność. Pamiętaj, że możesz wykonywać każdą czynność, która cię porusza! Jeżeli lubisz daną czynność, chętniej ją wykonasz. Skup się na tym, jak dana czynność wpływa na Twoje samopoczucie.

Wysypiaj się

Sen ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Kiedy mamy wystarczająco dużo snu, łatwiej jest nam radzić sobie ze stresem, rozwiązywać problemy, koncentrować się, myśleć pozytywnie i zapamiętywać. Wiesz, że śpisz wystarczająco dużo, kiedy nie czujesz się senny w ciągu dnia. Tuż przed snem wykonuj spokojne czynności, np. czytanie.

Ćwicz zdrowego myślenia

Dobre zdrowie psychiczne nie oznacza, że zawsze mamy tylko szczęśliwe myśli. Smutne i przykre rzeczy są częścią życia. Problemy też są częścią życia. Dobre zdrowie psychiczne oznacza spojrzenie na sytuację tak, jak ona naprawdę wygląda.

Uważaj na pułapki myślowe

Sposób, w jaki o czymś myślimy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli czujemy, że możemy poradzić sobie z problemem, często czujemy się dobrze. Jeśli uważamy, że nie poradzimy sobie z problemem, często czujemy się źle. Czasami myślimy, że coś jest złe, nawet jeśli nie jest to prawdą. Takie myśli nazywa się czasem „pułapkami myślowymi”.

Rozwiązywanie problemów

Każdego dnia stajemy przed problemami. Niektóre problemy możemy łatwo rozwiązać, ale inne nie są tak łatwe do rozwiązania. Gdy nie podejmujemy działań, stres może narastać do momentu, gdy nie wiemy, co robić dalej. Zdecyduj, na czym polega problem. Postaraj się być jak najbardziej dokładny. Łatwiej jest rozwiązać problem, kiedy wiesz, co trzeba naprawić. Pomyśl o różnych rozwiązaniach lub celach końcowych. testujemyjedzenie.pl

Zwolnij

Wszyscy potrzebujemy czasu, by zwolnić i zrelaksować się. Jest to ważny element radzenia sobie ze stresem i czerpania radości z życia. Gdy nie poświęcamy czasu na zwolnienie tempa, stres może narastać, aż poczujemy się zbyt przytłoczeni, by cokolwiek zrobić.

To, jak się zrelaksujesz, zależy od Ciebie. Joga, medytacja, tai chi i ćwiczenia oddechowe to popularne zajęcia. Inni ludzie relaksują się, czytając, uprawiając sztukę, ćwicząc, spędzając czas na łonie natury lub bawiąc się ze zwierzętami domowymi. Wiele domów kultury lub grup społecznych prowadzi zajęcia, do których możesz dołączyć. Możesz też dowiedzieć się więcej w internecie lub w książkach.

Baw się dobrze!

Robienie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, jest dobre dla naszego zdrowia. Dzięki temu czujemy się odświeżeni i mamy dobre zdanie o sobie. Łatwiej wtedy radzić sobie ze stresem i innymi problemami. Kiedy czujemy się smutni lub zmartwieni, często przestajemy robić małe rzeczy, które sprawiają nam radość. To pogarsza nasze samopoczucie.

Dotrzyj do ludzi

Ludzie w naszym życiu stanowią dużą część naszego zdrowia psychicznego. Pomagamy sobie nawzajem, dzielimy dobre chwile i uczymy się od siebie. Niektórzy ludzie są dobrzy w radzeniu sobie z uczuciami. Dzięki temu możemy czuć się pocieszeni.